Reklam
Reklam

Mor Pedal ile yola devam

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 25.12.2018
  • 194 kez okundu

Yasemin Duygulunun çok değerli yazısına geçmeden önce okurlarım için küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Dünya Yasemin Duyguluyu bu haber ile daha çok tanıdı. İşte o haber.
“Mor pedal Kadın Bisiklet Derneği üyeleri MUĞLA Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği üyeleri, ‘El ele elden ele 81 ilde’ sloganıyla, şehir içi ulaşımı kolaylaştıran bisikletin kadınlar tarafından kullanımını yaygınlaştırmak, sporun gerekliliğine vurgu yapmak için ‘Türk Kadınının Zaferi’ adlı sosyal sorumluluk projesiyle bir araya geldi.
Menteşe ilçesinde bisiklet kullanan kadınlara dikkat çekmeyi hedefleyerek iki yıl önce hayata geçirilen Mor Pedal 48 grubu, kurulduğundan bugüne 130 üyesiyle bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını hedefleyen organizasyonlar düzenliyor. 8 Mart’ta kurumsal kimlik alarak Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği adını alan grup, 18- 65 yaş aralığında bulunan gönüllüleriyle her çarşamba ve cumartesi günü bir araya gelerek pedal çeviriyor.
Antalya, Muğla, Kars, Ordu ve Rize’de pedal çevirmek isteyen ve kız kardeşlik felsefesini benimseyen kadınların ilgisiyle ‘mor pedal’ şubeleri açılırken, dernek Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan koordinasyon sorumlularının destekleriyle Türkiye genelinde yaygınlaşmak istiyor. Farklı illerdeki Mor Pedal oluşumları, kadının bisiklete binmesinin, eşleri ve çocukları da etkileyerek onları özendireceğine ve günümüzün yıpratıcı sorunlarından biri olan trafik sıkıntısına ‘Dur’ diyeceklerine inanıyor.
Kadınları şehir içi ulaşımda bisiklet kullanmaya yönlendirmeyi amaçlayan dernek, topluluklarını yaygınlaştırmak, ülke çapında kadın bisikletçilere dikkat çekmek ve art arda iki milli bayramı kutlamak için 19 Mayıs- 30 Ağustos arasında 81 ilde sosyal sorumluluk organizasyonu düzenleyecek. 19 Mayıs günü ilk kadın bisikletçinin Muğla’da Türk bayrağını alması ve şehrin sınırını geçtikten sonra bayrağı diğer ildeki kadın bisikletçiye devretmesiyle devam edecek olan aktivite, Türk bayrağının son il olan Antalya’daki bisikletçi kadın tarafından başlangıç noktasına getirilmesiyle son bulacak. Türk bayrağı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı onuruna tüm yurdu pedallayacak kadınlar ve onlara destek olacak erkek bisikletçi dostları tarafından taşınacak.
Muğla Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu, “Bu tura katılan kadın bisikletçiler iki özel bayram arası Türk bayrağını taşıma onuruna sahip olacaklar. Projeye katılan pedalcılarla, kadın dayanışması ile her zorluğun aşılacağı ve istenirse bir araya gelerek el ele güçlenileceği mesajına katkıda bulunacağız. Gönüllü koordinasyon sorumlularına destek verecek kişilerle birlikte 81 ilde ortalama 1000 kadının katılımını bekliyoruz” dedi.
Öte yandan henüz dernek değilken Türkiye’nin ilk kadın bisiklet festivalini düzenleyen Mor Pedal Derneği, 11 farklı ilden 110 bisiklet sever kadının katılımıyla bir araya gelmiş, ülkede ilk olan bu festivalin bir simgeyle anılması amacıyla şenlik sonrası Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün tarafından bisiklete binen kadın heykeli yapılmıştı. İkinci geleneksel festivalin ise bu yıl 31 Ağustos – 2 Eylül arası düzenleneceği belirtildi.
Haberi sizlere hatırlattıktan sonra gelelim Yasemin duygulunun bugünkü yazısına. Spor ve sporcular her zaman köşemde ve yazılarımda olacak. Kim ne isterse konu konuk yazılarımda sonsuz. Sesini duyurmak isteyen herkes ile el eleyim. Şimdi de bugünkü yazıda sıra. Yasemin Duygulu;
‘Elele elden ele 81 ilde’ sloganıyla başlayan projemizin başarıyla tamamlanmasından sonra her yıl farklı bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceğimiz kararını almıştık…

Bayraktarlarımızın ‘biz yapılacak her çalışmada yer almak isteriz’ dileği vardır. Henüz projenin ne olduğunu bile açıklamamışken, kadınlarımızın bu özverili yaklaşımları takdire şayandır. Birbirine inanmak, o güveni sağlamış olmak muhteşem bir duygu. Sağolun varolun…

1K5K ( 1 Köy 5 Kadın )
Projemizin sloganı ‘ bisiklet her yerde, herkesle ‘

Amacımız; bisiklet sürmenin bilgi paylaşımına yönlendirilmesi. Etrafımızdaki bir mumun daha ışıldamasını sağlamak hepimizin hedefi olacaktır. Bireysel kullanıcı, bisiklet grubu ya da derneği katılabilir. Belirleyeceğiniz bir pilot köyün (ya da mahallenin ) en az 5 kadınına bisiklet sürmeyi öğretecek, gündelik yaşamda uygulamaya geçmesini teşvik edeceksiniz.
Bu defa geçen seferki gibi
1 – 2 günlük emekten fazlasını bekliyoruz sizlerden. 15 Ağustos’a kadar süreniz var. Zamana yayabilir, hemen başlayabilir, yaz aylarına erteleyebilirsiniz. Beklentimiz; başlarken ve bitimde çekilmiş 59 saniyelik video çekimleri. Katılımıyla bisiklet sürmeyi öğrenmiş bir kadına çekilişle bisiklet armağan edeceğiz. ( destekleyici bulunursa daha fazla sayıda verilir ) Öğreticilere de ayrıca bir sürprizimiz olacak.

Biz Pisili kadınlarla başlayacağız. Pisi ( Yeşilyurt ) sokaklarında bisikletli kadınlar göreceksiniz yakın zamanda.
? Var mısınız?”.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ