Reklam
Reklam

MEVSİM DEPRESYONU

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 05.10.2018
  • 964 kez okundu

Yaz bitti. Günler kısalıyor. Gün ışığını giderek az görüyoruz. Güneş ısıtma gücünü kaybediyor. Kış geliyor. Siz de benim gibi bu mevsim geçişinde az da olsa kendinizi depresif hissedenlerden misiniz?
Öyle ise yalnız değilmişiz, tıpta adı olan bir durummuş bu. Tam adı “Mevsimsel Depresyon (SAD- Seasonal Affective Disorder)” imiş.
Hadi rahatsızlık diyelim biz. Bu rahatsızlığın uzmanı olan Dr. Kelly ROHAN onu, “ilkbahar ve yaz aylarında tam iyileşme dönemleri gösteren sonbahar ve kış aylarında majör veya minör depresif dönemlerin gözlenebildiği düzenli mevsimlik örüntü” olarak tanımlıyor. Pek anlaşılır olmasa da kendimden biliyorum bu iç sıkıntısı hali, ilkbaharda tam olarak ortadan kalkıyor. Yaz ayı, güneş, sıcak, uzun gün beni çok iyi hissettiriyor.
Neyse ki uzman doktorun bu depresif halle baş edebilmek için kimi önerileri de var;
Gün ışığında yürüyüş yapın. Yürüyüş sadece mevsimsel depresyonun değil, genel olarak depresyonun tedavi edilmesine yardımcı olduğu birçok araştırma sonucunda kanıtlanmış bir egzersizdir. Böylece depresif ruh halini etkili bir şekilde tedavi etmek için çok yararlı olan güneş ışığından da daha fazla yararlanmış olursunuz.
Aktivitelerinizi kış ayının gereklerine göre ayarlayın. Mevsimine göre hobiler edinmeye çalışın.
Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirebileceğiniz düzenli etkinlikler planlayın.
Oldukça mantıklı ve mutlaka işe yarayacak öneriler bunlar. Yaz saati uygulamasının devam etmesi bizi biraz gün ışığında bir şeyler yapmak için ek olarak zorlayacak olsa da istersek mutlaka bir çözüm buluruz bence.
İlk yapacağım şey öğle saatlerinde yürüyüş yapmak olacak.
Hele sevdiklerimle birlikte sinema, tiyatro etkinliklerine katılmak, evde arkadaşlarla toplanıp yemek yapmak bana çok iyi gelecek. Zorlukları olsa da kışın da kimi keyifli yanları var. Tadını çıkarmak gerek.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ