Reklam
Reklam

MENTEŞE’NİN GELECEĞİ BACASIZ SANAYİ

Faik İlter
Faik İlter
  • 20.06.2014
  • 481 kez okundu

Merhabalar 700 yıldır bu topraklarda yaşamış ailenin bir üyesi ve bilgisayar yüksek mühendisi olarak bu haftadan itibaren her cuma Menteşe’nin ve Muğla’nın geleceğinin Teknoloji geliştirmede olduğunun kanıtlamaya ve bir sosyal politika yaratmaya dair yazılar yazacağım.
Muğla olarak ana gelir kaynağımız turizm bağlantılıda olsa turizmden kazanılan para ne olursa olsun Muğla’da ki her yaşayanın yaşamını devam ettirmesine yardımcı olmaktadır. Menteşe olarak ise tek gelir kaynağı ve büyüme potansiyelini gerçekleştirmeye çalışan sektör üniversite öğrencisinden gelen para da her Menteşe’linin yaşamını devam ettirebilmektedir. Menteşe’deki diğer sektör olan mermer sektörünü kentimize etki etmediğini kendi gözlemlerimle size söyleyebilirim mermercilik sektörünün geneli ulusal çalışan firmalar olduğu için Menteşe’de kazandığını bizim kullanımımıza sokmuyor başka yatırımlar için ülkenin diğer bölgelerine götürüyor.
Buraya kadar hem Menteşe hem de Muğla olarak karamsar bir kısır döngü içinde gibi dursak da Türkiye haritasını karşınıza getirin Muğla’nın bulunduğu yeri işaretleyin Muğla Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın ilidir. İklim olarak ılıman olduğundan ve Marmaris Bodrum Fethiye gibi yerleri içinde bulundurduğundan her büyükşehir de yaşayan insanın fırsatını bulsa yaşamını devam ettirmek için bir çok fedekarlıklar verebileceği bir yerdir.
Şimdide bir daha düşünün ve önünüze Muğla haritasını getirin Menteşe ilçesini gözünüzün önüne getirin konum olarak tam ortada bulunan,etrafı ormanlarla çevrilmiş özel bir şehirdir. Ama en önemli özelliği bu şehirde kireç sanayi dışında bir fabrika yoktur. Bu özelliği ile Menteşe ilçesi Türkiye’de tektir.
Burdan bağlantıyla Menteşe’nin geleceği bacasız sanayidedir yani bilgisayar sanayi sektörünü buraya getirmek gerekmektedir. Yazılım merkezlerinin burada kurulması Menteşe için başlangıç olacaktır.Bilgisayar yazılım sektörünün buraya gelmesi için her türlü imkanın sağlanmasında her menteşelinin öncülük etmesi gerekmektedir.
Ama önce en baştan başlamalıyız oda yazılım denen sözcüğü anlamalıyız. Yazılım bilgisayarlar, cep telefonları ve trafik lambaları dahil günlük birebir kullandığınız br çok alet için gerekli sözcükler topluluğudur. Bu sözcükler çeşitlik bilgisayar dillerinden oluşur bu diller kullanılacak her obje için ayrı ayrı yazılmıştır. Yazılım aynı zamanda oynadığınz oyunların oynanması için gereken araçların birincisidir.Bir diğer tarafta yazılım aydem, telekom gibi büyük firmaların stoklarını tutabilmek için gerekli araçtır. Büyük süpermarketlerin kasalarının çalışması için gereklidir. Bunları detaylı olarak ilerde anlatacağım
Bütün bunları nasıl yapacağımızı öğrenmek, daha nerelere kadar ilerleyebileceğini anlamak ve Menteşe halkına hem manevi hem maddi kazancın nasıl sağlayacağını anlatacağım ama gelecek cumadan itibaren ne yazıkki 
Bol teknolojili bir hafta dilerim…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ