Reklam
Reklam

MENTEŞE TEKNOPARK: TEKNOLOJİ İÇİN NEDEN MENTEŞE?

Faik İlter
Faik İlter
  • 27.06.2014
  • 445 kez okundu

Türkiye konumu, yeraltı ve yerüstü kaynakları, genç nüfus potansiyeli ile kendi kendine yetebilecek güce ve imkâna sahip nadir ülkelerden biridir. Bununla beraber şuan itibariyle dış borcu milyar dolarlara ulaşmış, eğitimli olsun olmasın genç nüfusunun büyük bir bölümü işsizlikle karşı karşıya kalan ve ekonomik krizlerden, sıkıntılardan kurtulamayan bir ülke haline gelmiştir.
Türkiye’de teknolojik, bilimsel keşif ve üretim olması gerekenin çok altında ya da yoktur. Bu eksikliğini yurtdışından yaptığı ithalatlarla kapatmaya çalışmaktadır ki bu sırtındaki borç kamburunu gittikçe daha da büyütmektedir. Oysa Türkiye bu tür araştırma ve keşifler için hammaddeye ve kalifiyeli elemanlara sahiptir ve bu insanlar çoğu zaman Türkiye’de çalışma imkânı bulamayarak “beyin göçü” olarak adlandırdığımız çalışma amaçlı yurtdışına yerleşme yolunu seçmektedirler. Türkiye’nin geleceğini bu şekilde yitirmemeliyiz.
Bilimsel çalışmalar için finansman konusu eğer zor gibi görünüyorsa hemen açıklayalım; Bu tür bir projeye katılmak ve mali destek sağlamak isteyen gerek yurtiçi gerekse yurtdışı birçok şirket bulmak mümkündür çünkü teknoloji her zaman maliyetinin kat kat fazlasını kar olarak geri kazandırır.
Türkiye’de ki bahsettiğimiz tüm bu olumsuzlukları önleyebilmek için Muğla’yı bir teknoloji kenti haline getirecek olan Muğla Teknoloji Şehri Projeler Grubunun ilk projesi olan Menteşe Teknopark bir can simididir. Bu teknoparkın içinde öncelikle Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik teknolojik, bilimsel ve bununla birlikte siyasal, ekonomik (yazılım üzerine) araştırma – geliştirmelerin yapılması planlanmaktadır. İkinci olarak yurt içinde kullanılmak üzere geliştirilen yazılımlar elbette ki yurt dışına da yeni bilim teknoloji olarak pazarlanacaktır. Bu durum Türkiye’yi teknolojiyi satın alarak elde etme konumundan, teknolojiyi geliştiren, üreten ve pazarlayan bir ülke konumuna yükseltir.
Bu projenin yazılım konusunda bir ilk olması, Türkiye’de ki birçok meslek grubuna da iş imkânı sağlamaktadır. Bu istihdamı üst düzeylere çıkararak en başta gençlik açısından bir umut olacaktır.
Ayrıca, Türkiye’deki hem genç ve kendini geliştiren insanların bunu kaldırabilecek yapıda olmalarıda, hem de Türkiye çapında ki ve bilhassa Muğla’nın bölgesinde ki doğal ortamı kaynaklarının zenginliği ve ayrıca ulaşım kolaylıkları önemle üstünde durulacak bir konudur. Neden Muğla denecekse bunun birçok sebebi vardır. Ama ana sebep Muğla’nın Amerika’daki silikon vadiyle ayni jeolojik, çevresel, meteorolojik, toplumsal ve birçok benzer özelliğe sahip olmasıdır. Çevresel olarak bakarsak, ozonsonde cihazıyla yapılan ölçümler sonucu Muğla’da ki ozon kalınlığı (300–320 DU normal değer olarak kabul edilirse) 312 DU ölçülmüştür bu da demektir ki Muğla Türkiye’deki en az ozon tabakası incelmesinin olduğu yerdir. Bu da burda çalışan bilgisayarlarda verim düzeyi en yüksek seviyededir Kendine has bozulmamış bir doğal çevreye sahip olması ve Türkiye’de ikinci en fazla ormana sahip olması (Bolu’dan sonra). Bu doğal çevrenin bozulmaması için bu bacasız sanayi ve bilgisayar şehrinin, Türkiye’de en uygun yerinin burası olması da önemli sebeplerdendir. Sonuç itibariyle, Türkiye’nin ve Muğla’nın Menteşe Teknopark projesine ihtiyacı olduğunu açıkça görmekteyiz, çünkü ileri medeniyetler seviyesine erişmekte sağlayabileceği katkı yadsınamaz. Bütün Menteşe’lileri projeye destek için manevi desteğe çağırıyorum. Bol teknolojili bir hafta dilerim?

Detaylı bilgi için: [email protected] – 0 533 378 39 82

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ