Reklam
Reklam

MARMARİS’İN EN ZAYIF YÖNÜ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 26.03.2019
  • 367 kez okundu

Sevgili okurlar tamamen tarafsız olarak baktığınızda Marmaris’te neden şikayet edebilirsiniz? Deniz, güneş, kum, orman, doğa’nın dünyada en iyilerinden biri…
Nüfus olarak’ta m2’ye göre ideal sayılır.
O zaman şöyle, ama hiç taraf olmadan düşünelim, neden şikayet edebilirsiniz?
Marmaris’in en zayıf tarafı nedir?

Hiç şüpheniz olmasın Trafik…Bütün Türkiye’de olduğu gibi Marmaris potansiyel trafik kaos’unun yakın bir gelecekte yaşanacağı yer.

Merhum Mustafa Deliveli Adnan Menderes ve Süleyman Demirel’in çok yakın arkadaşı idi. Birgün anlatmıştı. Adnan Menderes Başbakan iken trenlerin çok rötar yaptığı, yolcuların mağdur olduğu anlatılır. Adnan bey “araştırın bu işi en iyi kim yapıyorsa dışişlerine söyleyelim bir bilirkişi heyeti istesinler” demiş. Araştırmışlar ve Almanya’dan (3) kişilik uzman heyet gelmiş. Haydarpaşa Gar’da toplanmışlar. Kurtalan Express’ini bekliyorlar. Almanlar soruyor “kaçta gelmesi lazım?”. Bizimkiler “12’de”.
Saat 12’yi geçer, herkes bekliyor, tren yok. Saat 12:30 da tren gelir. Almanlar “30 dakika biraz çok ama sorun değil çok kolay kapatılır” derler. Bunun üzerine Türk Müdür “Efendim bu tren bugün değil, dün gece 12 de gelmesi lazımdı” diyince Almanlar
“kolay gelsin” der ve giderler.

Bizim trafikte bu tren olayından çok daha kötü olacağını bağırıyor. Park edilmez yerlere bırakın park edilmesini, 2.ci sıra park ediliyor.
Bilhassa Bankaların bulunduğu bölge ve tüm Marmaris’te.
Henüz kış sayılır, turist ve yazlıkçılar daha yoklar, bunu da unutmayalım…
Daha dün akşam televizyonda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Binali Yıldırıma İstanbul trafiğini nasıl düzeltebileceğini sordular. Çok dürüst bir cevap verdi ve sadece metro sistemini 5 yıl içinde belli bir kilometreye çıkarırlarsa trafiğin yavaşta olsa akabileceğini ifade etti. Yani trafik bitik ve düzelmesi imkansız, tren kaçmış.

Belediye Başkan adaylarından trafiği ağızlarına aldıklarını duydunuz mu? Halbuki ulaşım insan için en önemli olan.

İşin ilginç tarafı biz hala polis memurlarını sokaklara yollayıp trafik kontrolu yaptırıyoruz. Avrupa’da bu iş çoktan bitti, herşey kamera ile oluyor. Sürat kontrolu da, park kontrolu da, hatta kimlik ve fenni muayene kontrolü bile artık teknoloji ile yapılıyor. Evine kural ihlali yaparken çekilmiş resmi ile birlikte yüklü para cezası gelince bir daha isteseniz bile kuralı ihlal etmiyorlar.
Yani dinsizin hakkından imansız geliyor.

Dünya teknoloji yarışı yapıyor biz ise teknolojiyi ya bilmiyoruz, ya da işimize gelmiyor. Başka hiç bir sebebi olamaz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ