Reklam
Reklam

Marmaris trafik lambaları

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 08.05.2019
  • 147 kez okundu

Sevgili okurlar dikkat ettiniz ise bir süredir Marmaris şehir içinde bazı yerlerde trafik lambaları geçiş ve bekleyiş süreleri değişti. Bunlar sadece insan tarafından değiştirilebilir, kendiliğinden değişmez. Değiştirilmeden önce batı ülkelerde araç trafik yoğunluğu dikkatle izlenir, sayılır ve bu yoğunluğa göre en az beklenecek sürede uygun ayarlamalar yapılır.

Marmaris’te bazı yerlerde kırmızı bekleme sinyalleri uzatılmış durumda, başta taksiler uzun araç kuyruğunu görünce sollayıp en öne geçiyor ve yolu daraltıyorlar. Çoğu araçlar beklemeyip kırmızıda geçiyor.
Yazlıkçılar ve araba kiralayıp gezen turistlerde yakında gelince bir hayli uzun beklemeler olacak ve bu da trafik kural ihlallerine sebep olacak.

Şimdi burada tek tek trafik lambalarını saymak gereksiz ancak bu gibi ayarlamalar yapılırken Türk insanı ve bilhassa Taksicilerin mantığını düşünerek hareket edilirse kural ihlalleri hiç olmazsa sınırlı sayıda tutulabilir.

Taksi şoförlerinin ise herkese örnek olarak trafik kurallarına uymaları beklenir…maalesef tam tersi oluyor.
Bilhassa yaz aylarında dikkat edecek olursanız en fazla trafikte kural ihlalleri taksiler tarafından yapılıyor. Bir müşteri fazla almak gayesi ile acele ile önüne geleni sollayarak, çoğu zaman kırmızıda geçerek trafiği dikkate almayan taksiler. Bunların içinde kurallara uyanları tenzih ederim.

Turistik kentlerde ne kadar polis sokaklarda görülürse turist için o kadar rahatlatıcı ve emniyet durumudur. Bu durum Avrupa’da çeşitli anketlerle ispatlanmıştır.

Her yıl görüldüğü gibi Marmaris’te bilhassa yaz aylarında nüfus çoğalmasından trafik devamlı olarak yoğunlaşmaktadır. Buna şimdiden bir çözüm bulunmazsa ilerde İstanbul gibi olacağı kesin, hiç şüpheniz olmasın. Birşey yapılacaksa şimdi yapılabilir.

Trafik düzenlemesi ne Marmaris, ne de Muğla Büyükşehir Belediyelerinin uzmanlık alanı değil. Onların bu konuda vereceği en büyük destek toplu otoparklar yapmak, gerisi Emniyetin trafik bölümünün uzmanlık alanıdır. Sokaklara park biletçileri koymak ve park edenlerden para almak turiste ülkemizin bu konuda aciz durumda olduğunu göstermekten başka birşey değildir.
Önemli olan yollarda park eden arabalara mani olmak ve park edenleri vazgeçirebilmektir, bu başarılana kadar trafiğin düzlüğe çıkması imkansızdır.
Halep oradaysa, arşın burada…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ