Reklam
Reklam

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME ÖNERİLERİ

İlkay Öngen
İlkay Öngen
  • 10.09.2016
  • 436 kez okundu

Bayramın gelmesi ile günlük düzende bazı değişiklikler meydan gelir.Öğün aralıkları veya içerikleri tatil,ziyaret vb. durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu tarz değişimlerden olumsuz etkilenmemek için elinizden geldiğince kontrollü davranın. Kurban bayramında dikkat etmeniz gereken en önemli konu et tüketimidir.Büyük porsiyonlar yada yanlış yöntemle pişirilmiş yemekler nedeniyle sağlık riski artar ve kilo alımı da sizi olumsuz yönde etkileyecektir.Kronik hastalığı olan kişiler özellikle kalp rahatsızlığı ve tansiyon sorunu olanlar,diyabetliler vb.kişiler dikkatli olmalıdır.Daha önceki yıllarda ölümle sonuçlanan vakalara rastlanmıştır.
Kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ,kontrollü kesilmiş olması ve uygun koşullarda işlemin tamamlanması önemlidir.
Et kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir.Ölüm katılığı dediğimiz durumdan dolayı etlerin dinlendirilmiş olması tercih edilmelidir.24 saat bekletilmesi tavsiye edilir.Aksi takdirde sindirimi güç olacaktır.
Et proteinden zengindir.Bu sebeple sıcaklıkla beraber bozulma ihtimali yüksektir.Mevsim gereği hava koşullarından dolayı bu konuya dikkat etmek gerekir.Saklama koşullarına özen gösterin.Kesilen etin buzdolabında yağlı kağıt yada buzdolabı poşetlerinde 2 gün saklanması mümkünken,dondurucuda daha uzun süre saklanabilir.Ancak dondurulmuş etlerin de doğru ve sağlıklı bir şekilde çözdürülmesi önemlidir.Genellikle buzdolabında yada mikrodalga kullanarak çözdürmek uygundur.
Etin pişirmeden önce görünür yağlarından ayrılması gerekir.
Etin en uygun pişirme yöntemi kullanılarak hazırlanması sağlık sorunu olan kişiler için önemli bir konudur.Kavurma yada kızartma yöntemi tercih edilmesi kesinlikle yanlıştır.Mümkünse dinlendirilmiş etin ızgara, fırın yada haşlama yöntemiyle hazırlanması tercih edilmelidir.Sebze ile beraber pişirilmesi de uygun olabilir.
Mangalda pişirmeyi tercih edenler için dikkat edilecek hususlar vardır.Etle mangal ateşi arasında mesafe önemlidir.En az 15 cm. olması gerekir.Kömürün ilk yandığı zaman değil ateş aldıktan sonra etleri ızgaraya koymak gerekir.Etin fazlaca yanmaması önemliyken az pişmiş olması da risk yaratır.
Etin sebzeli pişirilmesi durumunda da ekstra yağ ilavesine gerek yoktur.
Menüyü salata veya yoğurtla zenginleştirebilirsiniz.Ekmek tüketmek istiyorsak tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.
Tatlı tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.
Sindirim sistemi sorunu yaşayanlar,hazımsızlık vb durumlarda 1 şişe maden suyu kullanabilir.Aromasız olması gerekir.
İYİ BAYRAMLAR…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ