Reklam
Reklam

KOŞMAK İÇİN

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 26.10.2018
  • 1.587 kez okundu

Kendime koyduğum birkaç hedef var. Bunlardan biri de bir yarı maraton koşmak 50 yaşımdan önce. Elbette amacım sadece katılmak değil, bitirmek de istiyorum yarışı. Bu nedenle çalışmak şart, hiçbir şey emek vermeden olmuyor.
Çok deneyimli bir koşucu değilim ancak yeni başlayanlara yararlı olabilecek küçük küçük notlar biriktiriyorum kendime. Bugün bunları paylaşmak istiyorum sizlerle.
Karar vermek zor. Ben koşar mıyım? Sever miyim? Devam eder miyim? Diye soruyor insan öncelikle kendine. Ardından da ilk önemli hatasını yapıyor ve evde ne varsa onlarla bir deneyeyim önce ben bu işi. Seversem devam ederim diyor. Ancak işin kötü tarafı hemen her şeyde olduğu gibi koşmaktan da zevk alabilmek için iyi ekipmanlara sahip olmak önemli. Daha 200 metre koşmuşken ayağı rahatsız eden bir ayakkabı ile ya da terden ağırlaşan ve yapışan bir tişört ile koşmaktan zevk almayacağınıza garanti verebilirim. Neden diye sormayın çünkü tecrübe ile sabittir zira ben aynen böyle yaptım çünkü. Evdeki ayakkabı, eski tişört, olan şort… aman ne olacak ki… dedim. Olmadığını gördüm. Denemek size kalmış ancak olmuyor diye yılmayın tekrar deneyin…
Koşmak için başlangıçta iyi araştırın en pahalısını alın demiyorum elbette ama ayağınıza uyumlu ve en az 1 numara büyük bir koşu ayakkabısı edinin. Ardından teri dışarı atıp hızlı kuruyan koşu kıyafetleri alın. Büyük ölçüde keyif almanızı kolaylaştıracaktır bu basit giysiler.
Sporcular ısınmadan spora başlamazlar. Siz de başlamayın. 1 tur atacağım, sadece 100 metre gideceğim demeyin, mutlaka ısının. Yapacağınız spora uygun ısınma hareketlerini öğrenin, onlarca video var kolaylıkla ulaşabileceğiniz. İhmal etmeyin.
Koşmaya başlayın… Yavaş başlayın, kendinizi zorlamayacak bir hızda olabildiğince uzun ancak ara vermeden koşun. Özetle başlayın ve koşun. Koş, dur, dinlen, yine koş, yine dinlen, yapmayın.
Zorlanmanız, bedeninizin yorulması, beyninizin size dur demesi… hepsi normal şeyler. Kendinizi zorlayacak şekilde koşun. Kolaya kaçmayın, zoru seçin.
Düzenli koşun. Hafta 1 ise bu düzene uyun bir hafta 2 diğer hafta hiç öbür hafta 3 yapmayın. Kendinizi ve bedeninizi disipline etmek için bir düzen kurun ve ona sadık kalın.
Koştuktan sonra hemen durmayın. Hareketinizi yavaşlatarak durun. Ben önce hızlı yürüme, yavaş yürüme ve durmaya geçiyorum sırasıyla. Ardından da esneme hareketleri yapmaya çalışıyorum. Esneme özellikle gerilmiş kasların dinlenmesi ve gevşemesi için çok yararlı oluyor. Böylece büyük ölçüde kas ağrılarından kurtulmuş oluyorsunuz.
Koşmanın detayı çok aslında, bir ara yine yazarım. Ancak hayatta anahtar hep aynı galiba; Önce niyet edin. Sonra devam edin.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ