Reklam
Reklam

KÖŞE YAZARI BİLGİLERİ

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 14.01.2019
  • 135 kez okundu

çeşitli ulusal veya yerel gazetelerde köşe yazarları yazıyor, sizlerde okuyorsunuz. Bazı bilgi ve düşüncelerden faydalanıyorsunuz, bazılarını zaten biliyorsunuz.

Asıl önemli olan yazıyı kimin yazdığını bilmektir. Herhangi bir yerde birini dinliyorsam veya okuyorsam onun önce kim olduğunu bilmem gerekmez mi?
Bizim insanımızın hiç umurunda bile değil. Örneğin yazıyı yazan veya konuşmayı yapan belki bir ateist ama müslümanlık veya hristiyanlık dersi veriyor, sizde okuyorsunuz.

Önce yazısını okuduğum veya konuşmasını dinlediğim şahsın kim olduğunu bilmem gerekir. Ne tecrübeleri mevcut? Hangi bilgisi ile birilerini eleştiriyor veya methediyor? Duran topa ıska geçenin futbol eleştirisi yapması gibi…
Bunları bilmek okuyucunun en tabii hakkı değil midir?
Bakın size birebir yaşadığım ciddi bir örnek vereyim.

Geçmiş bir tarihte Avrupa’da bir yerde göğüsleri arasında 150 gram eroin taşıyan bir Türk kadını tutuklamıştık. Mahkemeye çıkarıldı ve sonunda uzun bir süre hapis cezası aldı. Yıllar sonra Türkiye’de bir yerde bir çocuk yuvası açılmış, sahibinin de Avrupa’dan dönen bir hanımefendi olduğu konuşuluyordu. Bir gün tesadüfen bir tanıdığım bir kafe’de çocuk yuvası sahibini uzaktan gösterdi.
Bu hanımefendi dedikleri Avrupa’da tutukladığımız kişi idi. Avrupa ülkesi cezasını çektikten sonra kişiyi hudut harici eder ama nereye gideceği ile ilgilenmediği için özel dosyası kamu gizliliğine girer.
Bu hanım Türkiye’de hanımefendi adı altında çocuk yuvası açmış. Türkiye’de dosyası olmadığı için temiz görünüyor.
Herhalde kendisini ikaz etmiş olacaklar ki, yuvayı satmış veya devretmişti çok kısa bir süre sonra.

Bunu yazmamdaki sebep okuduğunuz veya konuşmasını dinlediğiniz kişiyi az da olsa tanımaktır. Hiç olmazsa gazetede bir yerde “yazarların biyografisi” adı altında kısaca açıklanmasında büyük fayda var. O takdirde okuduğunuz çok daha faydalı olacaktır. Ulusal gazetelerde de aynı sorun mevcut. Birçok köşe yazarları var ama meslekleri veya hangi alanda tecrübeleri olduğu bilinmiyor.
Yani herkes bir şekilde her konuyu biliyor ve ders veriyor…
Sonra hükumete “liyakat” diye eleştiri yapıyoruz.

Konuşmacı olsun, köşe yazarı olsun veya halka hitap eden herkesin, özgeçmişi onu okuyan veya dinleyen tarafından bilinmezse eskiden büyüklerimiz “rüzgara karşı gazel okuyor” derlerdi.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ