Reklam
Reklam

KOL KANAT GERMEK – 1

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 22.05.2018
  • 307 kez okundu

Bundan otuz, kırk yıl önce çalışan ve yönetici arasındaki ilişki çok farklıydı. Yönetici kendi yönetimi “altında” çalışanlardan kesin bir itaat beklerdi. Bir dediğini iki edemezdin, emirlerini –çünkü emrederdi- sorgulayamazdın. Yöneticinin konumu çok farklı algılanırdı. Yanından geçerken kendine çeki düzen verdiğin bir kimseydi. Sana otur demeden oturamaz, sözü sana vermeden konuşamazdın. Bir “ağırlığı” vardı. Bu ağırlık gereken durumda yanında çalışanları ezmeye yeter de artardı bile.
Günümüzde durum çok değişti. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bugünün iş yaşamında yönetici, yanında –altında değil- çalışan insanlarla yani kendisine rapor edenlerle aynı hedefe doğru kol kola yürümek istiyor. Sağa sola karizma yayarak -eski söyleyişle “hava atarak”- tek başına yürümeyi aklından bile geçirmiyor. Çünkü tek başına bir anlam ifade etmediğini, ancak takım olarak sonuç üretebileceğini biliyor. Başarıya ancak birlikte çalışarak ulaşabileceğinin farkında.
Takım çalışması olmadan hedeflere ulaşmak neredeyse olanaksız. Kapitalizmin güdüsü olan rekabet, üzerinde güreş tutulan minderi her geçen gün küçültüyor, daraltıyor. O nedenle yöneticinin çalışanlarla kol kola yürümesi bir zorunluluk.
Birlikte çalıştığı iş arkadaşları ile uyum içinde çalışmayı başarması gereken kişi yöneticinin kendisi. Arkadaşlarının da buna katkısı olabilir ve olmalıdır da. Ama bu sorumluluk sadece yöneticinin kendisinde. Çevresindeki insanlardan katkı sağlamak da onun işi. İş ilişkileri başladıktan sonraki ilk haftalarda, aylarda onları koluna takmalı, takabilmeli. Aynı hedefi gerçekleştirmek amacıyla bir arada ve yan yana yürümeye ikna etmeli.
NE YAPMALI?
Yönetici bunu başarmak için ne yapmalı?
İlk olarak birlikte çalıştığı arkadaşlarına kol kanat germeli. Kendisinin “ben onlara kol kanat geriyorum” diye düşünmesi yeterli değil. Çalışanların her biri, yöneticinin onu koruyup kolladığını hissetmeli, bilmeli, bundan emin olmalı. Bu temel koşul sağlanmadan kol kola yürümek zor.
İlk kez yönetici olan ya da yeni bir işe başlayan yöneticilerin ilk zamanlarda yapması gereken şey insanların güvenini kazanmak. Kol kanat germenin yolu güven kazanmaktan geçiyor. Güven sözcüğü kapsamı geniş bir sözcük. O nedenle ne tür bir güvenden söz edildiğini açıklamak gerek.
Dürüst olduğuna inandığımız birine güven duyarız. Bize yalan söylemeyeceğine, haksızlık etmeyeceğine güveniriz. Dürüsttür; adil davranır; herkese eşit davranır; ödünç aldığını mutlaka iade eder; bana başka, ötekine başka konuşmaz…
Bilgili ve deneyimli olduğunu düşündüğümüz birine de güveniriz. Ama burada güven daha farklı bir tanıma sahip. Onu güvenilir buluruz çünkü bilgi ve deneyim sahibidir. Deneyimleri ve bilgisi bizim yapamadığımızı onun yapabilmesini sağlayabilir. O nedenle güven duyarız. Nasıl olsa o halleder; eğer yapamazsam gider ona sorarım; o bana yardım eder; yanlış yapmama izin vermez çünkü bilir…
Çalışan insan yöneticisine karşı yukarıda sıralanan iki tür güvenin ikisini de hissetmek ister. Yani hem dürüst olduğundan hem de bilgili ve deneyimli olduğundan emin olmak ister. Hepsi bu mu? Hayır. Kol kanat germek istiyorsan biraz daha fazlası gerekiyor.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ