Reklam
Reklam

Kıyakçılık ve Ayakçılık

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 15.05.2018
  • 207 kez okundu

Mustafa Narince, 1997 yılında çıkarmış, “Kitapçılık ve Ayakçılık” kitabını, Anakarada Selvi Yayınevinden. Kitap 262 sayfa, 27 bölümden oluşuyor.

Mustafa Narince, 1948 yılında, Denizli Bekilli İlçesi, Yeşiloba Köyünde doğmuş.
En büyük tutkusu okumak ve yazmak.
Çeşitli deneme, makale, öyküler yazmış.
Mustafa Narince, Beşik Kestiği, Kan Simsarı, Hata, Her Yönüyle Yeşiloba gibi kitapları vardır.
Zannedersem kitabı Mustafa Narince Belediye tamirhanesine gelerek, bana da satmıştı. Ben o zaman Muğla Tamirhane Müdürüydüm.

Kıyakçılık ve Ayakçılık kitabının 20. bölümünde;
“Kitapları kolileyip, paketleyip tamamını Muğla’ya indirdim. Zeybek Oteline yerleştim. Benim orada kaldığımı duyan dostum Mehmet Tire, eşi ile birlikte otele gelerek beni evine götürdü. Kitapları da onun evine taşıdık. İki gün sonra işe başladım. Önce Muğla Belediye Başkanı Orhan Çakır’ı ziyaret ettim. Orhan Çakır’a kitap satmak için geldiğimi, çok borçlandığımı, bana kitap satışı için yardımcı olmasını söyledim.
Yanıma bir adam vererek:
Arkadaşı bu işe duyarlı olacak herkese götür, dedi. Elinde çanta, yanında sendikacı Mustafa Balı teker teker kitap okuyacak insanların iş yerine gidiyor, kitap satıyorduk. Hiç kimse hayır, almam demiyordu. 3 gün kadar Muğla’da çalıştım. Muğla ilçelerine açılmam gerekiyordu.”

Mustafa Narince anılarını kaleme almış, yazar. Denizli’de Esen Handa Ali Kıvrağın bürosunda başladığım, sanayide Salih Sapçının dükkanında devam ettiğim , Muğla’da Mehmet Evkuran’ın konteynırından yapılmış olan bürosunda bitirdiğim, kitabımı burada kesmek istiyorum. Kalan unutulan anılarımı da ileriki günlerde “Kıyakçılık ve Ayakçılık 2” de anlatacağım, yazacağım. Hata ve eksiklerimin sizler tarafından bağışlanacağı umuduyla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ