Reklam
Reklam

Kır Çiçekleri Örneği

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 26.04.2018
  • 232 kez okundu

Köy Enstitüleri için düzenlenen anma toplantısında iki konuşmacı düşünülmüş, CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil ile Eğitimci- Yazar, Mehmet Erbil.
Menteşe Belediyesi Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Sanatseverler Derneği tarafından düzenlenen söyleşide, Büyükşehir Başkanı Dr. Osman Gürün, “Çağdaş bir eğitim sistemine ihtiyacımız var. Çağın gereksinimlerine göre bir eğitim sistemini uygulamanın yolunu bulmalıyız.”
Menteşe Belediye Başkanı, Bahattin Gümüş, “Köy enstitüleri çağdaş, laik, bilimsel, demokratik eğitim yuvalarıydı. Halka, bilhassa köylüye okuma ve yazmayı öğreten, yurttaşlık bilgisinin verildiği kurumlardır, köy enstitüleri. Büyük Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemek istiyorsak, soran ve sorgulayan, araştıran bir nesil yetiştirmeliyiz.”
Köy Enstitülerine benzer bir modeli yaşama geçirdiklerini anlatan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Biz Bursa’da hayırseverlerin bağışlarıyla bir eğitim yuvası kurduk. Çocuklarımızı Atatürk’ün ve Cumhuriyetimizin ışığında çağdaş, bilimsel bir eğitimle yetiştiriyoruz. Anaokulundan başlayan eğitim kurumlarımız, ortaokul, liseye kadar devam ediyor. Su anda sekiz bin öğrencimiz var. Bizim gibi sizde bir kooperatif kurarak bu işe başlayabilirsiniz.”
Söyleşinin diğer konuşmacısı olan Eğitimci -Yazar Mehmet Erbil, “Köy Enstitüleri bir aydınlanma döneminin kuruluşuydu. Yaşayanlar için her şeyin bir bedeli vardır. Zamanın eğitimcileri ağır bedeller ödemişler.”
Köy Enstitüleri zamanın Türkiye için en uygun modeliydi. Fakir ve köylü toplumuyduk. Amerika’nın bastırması sonucu, insanlarımızın bir şekilde uyanmasını istemeyenler tarafından, henüz yeşerme aşamasında olan bu deneyime tahammül edememişlerdir.
Salon girişinde sergilenen Köy Enstitüsü okullarından oluşan fotoğraf sergisi, o günleri hatırlamak ve öğrencilerin ne kadar donanımlı yetiştiklerini gösteriyordu.
Etkinliğin sunuculuğunu Dilek Tükenmez, bilgisayarla görüntü akıtmayı Abdullah Demirel yaptı. Sadettin Özbek ise Muğla Büyükşehir Orkestrasından yan flüt sanatçısı Dilara Elagözlü eşliğinde, Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Ali Yüce’lin “Dersimiz bağımsızlık” şiirini okudu.
Ozanımız Uygar Karaca’dan Köy Enstitülerinde usta öğretici olarak eğitim veren ünlü Halk ozanımız Aşık Veysel’in İki güzel türküsünü seslendirdi.

Söyleşi sonunda konuşmacılara plaket verildi, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu, etkinlik.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ