Reklam
Reklam

KERBEROS

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 08.06.2018
  • 181 kez okundu

Hayal etmek bile zor ama lütfen bir deneyin.
3 başlı bir köpek. Ancak sıradışı olan sadece çok başlı olması değil. Yılan kuyruklu, aslan pençeli, yeleli (üstelik yelesi de yılanlardan oluşan) bir köpek-yılan düşleyin.
Bu yaratığı düşlemeyi başardıysanız sanırım bir daha unutamayacaksınız. O nedenle adlandırmakta da fayda var. Karşınızda Kerberos… (Cerberus)
Kerberos, Yunan mitolojisinde yeraltı ülkesinin tanrısı Hades’in üç başlı köpeğidir. 2 temel görevi vardır;
1. Yaşayanların Hades’in ülkesine girmelerini engellemek
2. Styx nehrinin ötesine geçerek bir kez Ölüler Ülkesine ayak basmış olan ruhları dışarı çıkarmamak
Yarı yılan yarı kadın canavar, Ehidna ile ateş soluyan, yarı yılan dev Typhon’un çocuğu olan korkunç köpek Kerberos’u hemen hep, tanrı Hades’le birlikte, onun ayaklarının dibinde tasvir edilmiş olarak görebilirsiniz.
Neden 3 kafası var sizce? Neden 3 kafası olduğu, 3 kafanın neyi simgelediği ise 2 farklı görüşle açıklanıyor. Kimilerine göre bugünü-geçmişi-geleceği, kimilerine göre ise bebeklik-gençlik-yaşlılığı simgeliyor her bir baş.
Mitolojide zalim, korkunç, heybetli, canavar sıfatlarıyla anılan bu yaratığı bir başka kahraman Herakles gücüyle alt ediyor.
Efsaneye göre; Herakles’in 12. ve son görevi Kerberos’u getirmekti. Binbir macera ile yeraltı ülkesine girip Hades’le konuşur Herakles. Hades, köpeğini Herakles’in götürmesine tek şartla izin vereceğini söyler.
Herakles, önce silahsız bir biçimde Kerberos’la güreşip köpeği alt etmelidir. İstediğini ancak bu güreşten galip çıkarsa gerçekleştirebilir. Herakles müthiş gücü ile Kerberos’u gırtlağından tuttuğu gibi yere çarpar. Bu korkunç canavar ne yaparsa yapsın ne kadar direnirse dirensin sonunda kurtulamaz, soluksuz kalır ve pes eder.
Herakles’in görevi yerine geldikten sonra ise tekrar ölüler ülkesine kendi görevinin başına, Hades’in yanına geri döner.
Hala ölüler ülkesinin kapısında görev başında mı bilmiyorum doğrusu ancak mitoloji okumayı seviyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ