Reklam
Reklam

KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ)

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 11.02.2019
  • 83 kez okundu

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Mehmet Resul Kadı yine çok çarpıcı bir konu ile bizlerle. Hepimizin merak ettiği bir hastalık Kemik Erimesi (Osteoporoz).
Genç, başarılı ve deneyimli Doktor Kadı’nın bizzat hazırladığı yazı;
“Kemik Erimesi nedir?
Kemik erimesi (osteoporoz) vücudumuzdaki kemiklerin kütlesindeki ve kalitesindeki azalmayı ifade eder.
Kemiklerimiz erirse ne olur?
Kemik erimesinde kemik kütlesinde ve kalitesinde bir azalma olduğu için kırılma olasılıkları artar. Özellikle yaşlı hastalarda kalça kırıkları hayatı tehdit edecek bir duruma dönüşebilir.
Kimlerde Kemik Erimesi Görülür?
Kadınlarda, ailesinde kemik erimesine bağlı kırığı olanlarda, alkol, sigara tüketenlerde, açık tenlilerde, zayıf hastalar, erken menopoza girmiş kişiler, iltihaplı romatizması olanlar, tiroid (guatra neden olan bez) ve paratiroid bezinde bozukluğu olanlarda görülebilir.
Üste yazdıklarınız bende yok, ama geçen sene düz yolda yürürken ayağım takıldı düştüm, kolumu kırdım bende de kemik erimesi olabilir mi?
Kesinlikler evet, bir metreden daha düşük seviyeden düşmelerde uç bir durum olmadıkça bir kırık oluşmasını beklemeyiz. Böyle bir hastanın da kemik erimesi açısında araştırılması gerekir. Bununla beraber hiçbir şikayeti olmayan ama boyunda 3cm den daha fazla kısalması olanlarda incelenmelidir.
Her tarafım ağrıyor, kemik erimem var mıdır?
Kemik erimesinde kırık olmadığı sürece ağrı oluşmasını beklemeyiz. Yani her tarafımızda kırığımız olmayacağına göre yaygın ağrı genelde kemik erimesinin göstergesi değildir. Hatta birçok kişide kemik erimesi sinsi seyreder hastalar kemik erimeleri olduğunu farkında değildir.
Kimler kemik ölçümü yaptırmalı?
Adetten kesilmiş kadınlar, elli yaş üstü erkeklerde yukarda bahsettiğimiz aile öyküsü, romatizma hikâyesi, tiroid hastalığı gibi risk faktörleri olanlar kemik ölçümü yaptırmalıdır.
Nasıl yapılır?
Kemik ölçümünde DXA denilen röntgendeki gibi ışınlar kullanan bir cihazdan yararlanılarak ölçüm yapılır.
Hangi doktorlar kemik erimesi ile ilgilenir?
Fizik tedavi ve iyileştirme, endokrinoloji, dahiliye, kadın hastalıkları ve doğum, ortopedi, romatoloji hekimler osteoporoz konusuyla ilgilenirler
Tedavisinde neler kullanılır?
Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da sadece ilaçlar yeterli değildir. Mesela bir hasta çok alkol ve sigara kullanıyorsa sadece ilaçlar ile tedavi mümkün değildir. Yani tedavinin ilk aşamasında hasta eğitilir kemik erimesine neden olacak alışkanlıklarda uzak durması öneriler. Düzenli spor yapmak kemik sağlığımız artırır. Günlük 30 dakikalık yürüyüş kemiklerimize iyi gelir. Süt, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar tüketimi önemlidir. Güneş kemik oluşumumuzda ihtiyacımız olan d vitamini üretmemizi sağlar. Günlük en az 30 dakika güneş altında vakit geçirmemiz önemlidir. Bunlara ek olarak bir grup ilacı da düzenli olarak kullanmamız gerekir.
SON SÖZ:
Kemik erimesi sinsi bir hastalıktır. Kolumuz, omurgamız, kalçamız kırılana kadar bu hastalığın fark edemeyebiliriz. Ama yaşlı hastalarda özellikle kalça kırığı ölümcül olabilir. Bu yüzden boyumuzda kısalma varsa, kolayca bir yerimiz kırılıyor doktora başvurun. Her gün açık havada 30 dakika yürüyüş, güneş sayesinde d vitamini üretmemizi yardımcı olur, kemiklerimizi güçlendirir. Yani yürüyüş yapın, sağlıklı kalın.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı
Dr. Mehmet Resul KADI”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ