Reklam
Reklam

İNATÇILIK VE TELKİN

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 01.04.2019
  • 362 kez okundu

Elbette başka insanlar bizden daha inatçı(!) Ona ne şüphe. Çevremizde bulunan inatçı insanlarla ilgili olarak da yapabileceklerimiz var. Fakat işe kendimizden başlamak en iyisi. Bu her zaman için daha yararlı. Çünkü sadece kendimizi değiştirebiliriz. İnsanın en kolay etkileyebileceği kişi, kendisi. O nedenle zamanımızı kendimizi değiştirmeye ayırmak her zaman için daha karlı olacaktır. Başkalarını ancak, kendilerini değiştirmeleri yönünde ikna edebiliriz, yüreklendirebiliriz. O kadar. Kendimizden başka değiştirebileceğimiz kimse yok.
İnatçı biri olarak biliniyorsak bundan kurtulmak için yapabileceklerimiz var: fikir, görüş ve düşüncelerimizi sorgulayabilmek; en doğru olanı ben bilirim demekten vaz geçmek; başka insanların görüşlerinin de doğru olabileceğini kabul etmek; farklı bir bakış açısı edinmeye her zaman hazır olmak; çevremizdeki insanlara güvenmeyi öğrenmek…
Bunlar kolay işler değil. Aslına bakılırsa en zor olanı inatçı olduğunu kabul etmek. Bu gerçeği gördükten sonrası kolay. Acaba ile başlayan soruların gücünü unutmamak gerek. Çevremizdeki insanlara güvenmek işimizi çok kolaylaştıracaktır. Geri kalanlar kendimizi eğitmekle ilgili. En doğruyu ben bilirim düşüncesinden vazgeçmek; başka insanlar da doğru düşünüyor olabilir fikrini kabul etmek; farklı bir bakış açısına hazır olmak… Bunları başarmak kafamızın içindekileri yenilemekle, değiştirmekle mümkün. Telkin ya da aşılama bu açıdan etkili bir yöntem.
“Bir duyguyu, bir düşünceyi aşılama” şeklinde tanımlanan telkin inatçılıktan kurtulmak için yapabileceğimiz işlerden biri. Yukarıda örnekleri verilen fikir ve düşünceleri benimsemek için kendimize telkinde bulunabiliriz. Kendimizi eğitebiliriz. Düşüncelerimizi, kafamızın içindekileri telkinle değiştirmemiz mümkün. Farklı bir bakış açısına her zaman hazır olmak oldukça zor bir iş. Ama mümkün.
Kendimize telkinde bulunmak… Tuhaf görünebilir. Ancak bunu zaten sık sık yaparız. İç sesimizi dinlediğimiz zamanlarda aslında kendimize telkinde bulunuruz. Çok kısa süreli olduğu için farkına varmıyor olabiliriz. Ama her insan arada bir kendini telkin eder. İnatçılık konusunda kendimizi nasıl telkin edeceğiz? Öncelikle buna zaman ayırarak. Tek başına kaldığımız zamanlarda kendimize yukarıda sıralanan fikirleri aşılayarak. Bunları kafamızda tekrar ederek.
On kez “benim bildiğim en doğru olmayabilir” dersek on birinci tekrarın öncekilere göre daha kolay olacağı kesin. İnsan böyle bir canlı. Sinir hücrelerimizin birbiriyle iletişimini sağlayan bağlantılar bilinçli olarak oluşturulabilir. Zaten öğrenmek, yeni ve farklı koşullara alışmak, gelişmek bu şekilde gerçekleşiyor.
İnatçı olmasak da, inatçı biri olarak tanınmasak da kendimizi açık fikirli olmaya telkin etmekte yarar var. İçinde yaşadığımız dünyaya ayak uydurmak, değişen yaşam koşullarına uyum sağlamak kolaylaşacaktır. Başka görüşlere kapalı olmamak, yeni ve farklı olanlara uyum sağlayabilmek, fikir ve düşüncelere saplantılı şekilde sarılmamak… Bunlar yaşamdan daha fazlasını alabilmenin garantili yolları.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ