Reklam
Reklam

İmar Barışı ve Muğla !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 13.06.2018
  • 329 kez okundu

Daha önceki yazılarımdada İmar Barış’ının Muğla bölgesi olarak ne getirip ne götüreceğini gündeme getirmiştim. Zamanlama tamda 24 Kasım seçimleri öncesine denk getirilirken , İmar Barışı AK Partiye oy olarak mutlaka geri dönecektir. Ama yıllardır ortada duran bir sorun var . Muğla gibi bir bölgede kaçak yapılar 20 binlerle ifade edilirken , net bir sayıda verilemiyor .

Beğen2 Paylaş

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapılara yasallık kazandıracağını belirtirken, “İmar Barışı” ile ilgili açıklamalarda bulunuyor.Vatandaşın imar sorunlarına çözüm getirecek “İmar Barışı” ile Muğla’da 20 binden fazla, Türkiye’de ise 13 milyondan fazla yapının imar veya ruhsat sorununun çözüleceğini söyleyen Başkan Mete, “Bu ay içinde başlayacak olan başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Gerek görülmesi dahilinde başvuru ve ödeme süresi Bakanlar Kurulu’nca bir yıla kadar uzatılabilecek” diyor.

Kaçak yapıları yasal hale getirmek için yapılan İmar barışı uygulanırken, önemli bir durum ortaya çıkıyor. İmar Barışı kapsamına 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar giriyor. Bu yapılar eğer hazine arazisinde ise, arazi sosyal donatı alanı olarak belirlenmedikten sonra yine faydalanılıyor. Fakat arazi vatandaşın olmuyor. Vatandaş e-devlet yoluyla internet üzerinden ya da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne talep ederek araziyi satın alabiliyorlar. Bunun için yapı kayıt belgesi almaları gerekiyor.

Burada asıl olan kaçak binaların 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılması gerekiyor. Şimdi sıkı durun bakın neler oluyor! İmar Barışı açıklandıktan sonra sahillerde süratle kaçak yapılar yapılmaya başlanmış bile . Bodrum, Marmaris , Fethiye ve Datça gibi turistik ilçelerde acilen yapılmaya başlayan yapılar 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış gibi gösterileceği yönünde iddialar var.

İmar Barışı uygulanırken ,uygulama tarihinden sonra yapılan kaçak yapılar acilen yıkılmalıdır. Yoksa İmar Barışı ,kaçak yapıların yasallaştırılması uygulaması kaçak yapıların tekrar başlamasıyla sonuçlanır. Muğla kıyılarındaki kaçak yapıların sorumlusu CHP’li belediyeler olarak gösteriliyor. AK Parti İl Başkanı Kadem Mete “Muğla’da kıyı kesimde CHP’li belediyeler vatandaşları ilk olarak kaçak yapı yapmaları konusunda uyarmıyor. Ardından yapı ile ilgili para cezası ve yıkım kararı alıyor. Fakat yıkım için bütçe ayırmıyor ve vatandaş her zaman tedirginlik içinde yaşıyor. Belediyeler Özellikle Muğla’da bunu bir güç olarak kullanıyor. İmar Barışı ile halkımız belediyelerin zulmünden de kurtulacak. Artık belediyelerin oyunları sona erecek.” diyor.
CHP’li Belediyeler kaçak yapılara göz yumarken, insanlar yıkımları Devlet’in neden uygulamadığını soruyorlar .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ