Reklam
Reklam

İlyas Karaöz

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 21.06.2018
  • 359 kez okundu

1922 yılında Muğla’nın Yatağan İlçesine bağlı Hisarardı köyünde doğmuş. İlkokulu Turgut Bucağında , Ortaokulu Muğla’da , Liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesinde okumuş. İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulunun Bankacılık ve İç Ticaret bölümünden 1949 yılında mezun olmuş.

Askerlik hizmetini yedek subay olarak Erzurum’da 17 nci Piyade Alayında yapmış. 1951 yılında Çalışma Bakanlığı’nın açtığı Müfettiş Yardımcılığı sınavını kazanarak işe başlamış.

Sivas, Zonguldak, Aydın, Gaziantep bölgelerinde müfettiş olarak çalışmış.
1958 yılında bakanlıkça Amerika Birleşik Devletlerine gönderilmiş.

1966 yılı Haziran ayında yapılan kısmı senato seçimlerinde Adalet Partisinden, 1966- 1975 yılları arasında Muğla Senatörlüğü yaptı.

1971 yılında Cumhuriyet Senatosu Adalet Partisi Grup Başkan Vekili oldu. Ardından kurulan hükümette Devlet Bakanı ve sonra da Tarım Bakanı oldu.

Merkez Bankası Meclis Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milletlerarası Ticaret Odası Milli Komitesi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

Yapmış olduğu görevleriyle ilgili bilgileri değerlendirerek kitaplaştırma çabaları vardı.
Nitekim İlyas Karaöz’ün , “Muğla Tarihi ve Cumhuriyetin 50 ncı yılında Muğla Milli Eğitiminde Gelişmeler ve Yüksek Öğretim Çalışmaları” adı altında bir kitabı bulunmaktadır .

Eski Milletvekili Şükrü Zeybek , Zeybek Sinemasının bitişiğindeki bürosunda, yaz aylarında uğradığımda sık sık karşılaşırdım, İlyas Karaöz’le.
Kulakları ağır işitiyordu, yüksek sesle konuşmanız gerekiyordu, İlyas beyle anlaşmak için.

Benim de bulunduğum o ortamda, TUBİTAK in kuruluşunu anlatmıştı, bir gün. İlyas Karaöz dönemin
Başbakanı Süleyman Demirel bir gün, İlyas Beye araştır bakalım, diğer ülkeler ne yapmış , bilimsel araştırmalar için ne yapıyorlar , demiş. İlyas Beyde yapılan çalışmaların , Avrupa’daki araştırmaların ne şekilde yapıldıklarını araştırmış ve rapor sunmuş, Demirel’e.
Sonunda TUBİTAK kurulmuş, bunun için hem Süleyman Demirel’e , hem de İlyas Karaöz un çabalarını unutamayız.

Bir asıra iki kala kaybettiğimiz İlyas Karaöz , o dönem yüksek tahsil yapan bir köylü çocuğu olarak, Senatorluk de yapmış , bakan’da olmuştur.

Muğla İşletmecilik Yüksek Okulunun kurulmasında İlyas Karaöz ün çabalarını unutamayız , Muğla Üniversitesinin kurulmasında da eski Devlet Bakanı Erman Şahin’in katkısını unutamadığımız gibi.
Muğla İşletmecilik Yüksekokulunun kuruluşunu, Muğla Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. ALİ Abbas Çınar’a anlatmıştır.
Allah’tan rahmet diliyorum, eski Muğla Senatörü İlyas Karaöz’e.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ