Reklam
Reklam

İlkay Yıldız’dan “Sepya” öykü kitabı

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 13.04.2018
  • 195 kez okundu

Yitik Ülke Yayınlarından 2018 Ocak ayında çıkan Sepya, 16 öyküden oluşan İlkay Yıldız’ın ilk kitabıdır.
İlkay Yıldız, İstanbul Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı, Sussex Üniversitesinde Avrupa Çalışmaları ve Bilgi Üniversitesinde Kültür ve Sanat Yönetimi okumuş.

2003 yılında reklam yazarı olarak başladığı kariyerine yaratıcı yönetmen olarak devam etmiş. Ulusal ve Uluslararası birçok yaratıcılık ödülüne sahip olan yazar, Miami Ad School, Portfolyo, İstanbul Business School ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi kurumlarda reklam yazarlığı dersleri vermiş.

Galatasaray, Four Four Two Türkiye , Bant ve Futuristika dergilerine öykü ve makaleler yazmış. Yedek Talihli adlı öyküsüyle 2010 Alt Kitap Öykü Ödüllerinde ikinciliği var.

2013 yılında kültür sanat projeler üretmeye ve reklam sektöründe yaratıcı yönetmen olarak devam ediyor.

Kitabın arka yüzündeki metni yazımın sonuna aldım.
“Her ailenin mutlaka bir zengini, bir delisi, bir dindarı, bir tövbe etmişi, bir para batıranı, bir akıl verenı, bir alkoliği, bir anarşisti, bir çok bilmişi, bir dert babası, bir sonradan görmüşü, bir okuyanı, bir sır tutanı ve bir baş belası vardır.
Genellikle üniversite okuyanı anarşist, liseyi bitiremeyeni baş belası, erken evlenmişi alkolik, alkole tövbe edeni hacı, akraba evliliği yapanı zengin olur.

Kalabalık bir aile, ada sahillerinde bekleyen bir vapur kaptanı, kalbi kırık bir mektup, yaşı geçkin bir çapkın, zorla emekli edilen bir emektar, taşranın tükettiği hayaller…

Sahalardan toplanan 16 fotoğrafın kurmaca hikayelerinden oluşan Sepya , sahipsiz fotoğrafların hikayelerini geri verme denemesi.”

İlgi çekici bir kitap, sıkılmadan okunabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ