Reklam
Reklam

İHMAL EDİLEN MİNERAL MAGNEZYUM

İlkay Öngen
İlkay Öngen
  • 15.02.2017
  • 501 kez okundu

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekiyor. Ancak bazen sağlıklı beslenmeye çalışsak da değişen koşullarla birlikte bu pek de mümkün olamayabilir. Nesiller öncesine göre artık sebze meyve yetiştirilme şekli yada hileleri yüzünden vitamin ve minerallerden yeteri kadar faydalanamıyoruz. Bazen de fizyolojik eksiklikler sebebiyle emilimi azalıyor. Bu da birçok hastalığın ortaya çıkmasında etkili oluyor.
Vitamin ve mineraller dediğimizde ilk akla gelen Vitaminlerden C ve B 12,minerallerden ise Kalsiyum ve Demir oluyor. Ancak Magnezyum da aslında ihmal edilmemesi gereken bir mineraldir.
Magnezyum eksikliğinin nelere sebep olduğuna bakarsak, önemini de anlayabiliriz.
1-Kas spazmı ve rahatsızlıkları
Kronik yorgunluk, halsizlik, hiç geçmeyen sırt ve boyun ağrıları, bel ağrıları ya da başağrısı Mg eksikliğinden kaynaklanabiliyor. El ve ayak uyuşmaları yada kramplar da olabiliyor. Mg eksikliğinde bazı enzimler eksik kaldığı için halsizlik şikayeti artıyor.
2-Herkesin ortak sorunu Stres
Adrenalin , noradrenalin, kortizol salınımı magnezyumu tüketir. Bu sebeple kaygı, panik atak, huzursuzluk oluşabilir.
Serotonin salınımı mutluluk için gereklidir. Bu oluşumu Mg etkiler.
3-Astım şikayeti özellikle çocuklarda, Mg eksikliğinden dolayı artabilir.
4-Uykusuzluk
Mg eksikliği Melatonin salınımını etkiler. Uyku sorunu yaşarsınız. Derin ve kaliteli uykuyu engellediği için metabolizma üzerinde de olumsuz etki gösterir.
5-Beyin sağlığı
Fazla Kalsiyum ve ağır metallerin birikimi ile sinir sistemi iltihabı artar ve Mg’u bloke eder. Alzheimer vb hastalıkların oluşmasında etkili olabilir.
6-Detoks
Gün içinde yada zamanla maruz kaldığımız ağır metal ve toksin birikimlerinin vücuttan arındırılmasına detoks diyoruz. Bunun için Mg yeterli olmalıdır.
7-Kalp sağlığı
En çok da kalbimiz için gereklidir. Mg kalp kasları için olmazsa olmazdır. Sağlıklı çalışan kalp istiyorsak Mg yeterli miktarda alınmalıdır. Kolesterol üzerine de etkisi olan çalışmalar var.
8-Kemik sağlığı
Fazla kalsiyum alımı kemikleri güçlendirir. Ancak bu kalsiyumun etkili bir biçimde kullanılabilmesi için kemiklere geçişi gereklidir. Bunu sağlayan Magnezyumdur. Aksi taktirde damar sertliği oluşmaktadır. Fazla Kalsiyum inflamasyona da sebep olabiliyor.
9-Böbrek hastalıkları
Mg eksikliği varsa böbrek yetmezliği oluşabilir. Mg ve B6 beraber alındığında böbrek taşı oluşumunu engelleyecektir.
10-Diyabet
Çağımızın hastalığı olan diyabette etkili bir mineraldir Mg. İnsülin sekresyonu için Mg gereklidir.
11-Bağırsak sağlığı
Sindirim sistemi iyi çalışmadığında sağlığınız bozulur. Mide ağrısı, reflü, kabızlık, ıbs, kolit vb hastalıkların hepsi yaşam kalitenizi düşürür hatta kilo alımına da sebep olabilir.
Bu nedenlerden dolayı mümkünse Mg ölçümü yaptırın. Kanda ya da idrarda bakılıp uygun dozda takviye gerekebilir. Alınacak takviyenin Mg Sitrat/Glisinat olması hekimler tarafından önerilir.
Magnezyumdan zengin besinleri tüketerek de kaybınızı azaltabilirsiniz. Ceviz, kabak çekirdeği, ayçekirdeği, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, kabak, patates, muz, hurma, incir, avokado, bitter çikolata bu besinlerden bazılarıdır.
Sağlıklı günler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ