Reklam
Reklam

İffet İnanı kaybettik

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 12.02.2018
  • 272 kez okundu

İffet İnan 1970 li yıllardan itibaren siyasetin içinde bulunmuş, 1979-1989 arası Muğla Belediye meclisinde görev yapmıştır, Belediye Başkanı Orhan Çakır döneminde.
Muğla Belediye Meclisinde yer alan ilk kadın meclis üyesi Av. Sevinç Göçügenci, ikincisi İffet İnan’dır.
1984 yerel seçimlerinde Halkçı Parti sanayici İnan Optik sahibi Yalçın İnan’ı aday göstermişti.
İffet İnan da Parti’nin kurucusu olmuş, eşiyle omuz omuza mücadele vermişti. Hiç unutmuyorum, ben de eniştemin dükkanına gitmiştim. Eniştem motosiklet tamircisi Fevzi Şen’in dükkanına seçim çalışması için uğradıklarında, başta rahmetli Yalçın İnan, İffet İnan, İsmail Ercan ve partililer eşlik ediyorlardı. Eniştemin dükkanı Yağcılar İşhanındaydı.
Belediye Başkanlığını Sosyal Demokrat Halkçı Parti adayı Erman Şahin üçüncü defa kazanmıştı.

Belediye meclisinde faal olarak görev yapan İffet İnanın Muğla’nın sol siyasetinde önemli bir yeri vardır.
Partide gençlik kollarından gelmişti.

Karabağları Geliştirme ve Güzelleştirme Derneğinin kurulmasında rahmetli Yalçın İnan kurucu yönetim kurulu üyesiydi, Dernek Başkanı Dr. Osman Gürün ve Onursal Başkanı rahmetli Hasan Nuri Öncüerdi. Yönetim Kurulunda rahmetli Abdulbaki Karaefe, rahmetli Cemil Harput, rahmetli Rıza Özbilgi, bayındırlıktan emekli Şenol Oskay, Onur Doğruel ile ben vardım. Karabağlar Derneği o yıllarda kavun yarışmasına başlamıştı. Yalçın İnandan sonra her yıl yapılan kavun yarışmasında bir ödül verir olmuştu, Yalçın Ailesi.

Daha sonraki yıllarda sivil toplum çalışmalarında bulundu. Hasan Nuri Öncüer Huzurevi Vakfında yönetim kurulu üyesi olarak uzun dönem çalışmıştır.

Muğla’nın ilk sanayi kuruluşlarından İnan Optik A.Ş. de yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Rahmetli Yalçın İnan tarafından kurulan İnan Optik A.Ş. önceleri kendi evinin bodrum katın dışında faaliyet alanı bulamamıştı. Daha sonra Özel İdare tarafından engelliler için yapılan yere taşınarak Muğla’nın iş gücünü oluşturmuştur. Merhum Yalçın İnan sonrası yeni ortakla devam ettiremedi Ve fabrika ayakta kalamadı, kapandı.
Özel İdareye ait olan fabrika yıkılarak, Muğla Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir.

Muğla siyasetinde her zaman etkili olmuş bir büyüğümüzdü. Her yerde görmeye alışık olduğumuz, Muğla’nın aydınlık yüzüydü, İffet İnan.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ