Reklam
Reklam

Hırsızlık ve teknoloji

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 05.07.2019
  • 1.012 kez okundu

 

Sevgili okurlar, hırsızlığın en basit manası kendine ait olmayan bir şeyi izinsiz olarak almak demektir. Dünyanın her tarafında hırsızlık asırlar boyunca var olmuştur.

Ancak Teknoloji hırsızlığa da büyük darbe vurdu, bunu gözardı edemeyiz…

Önce kameralar çıktı ve sokaklara, dükkanlara monte edildi. Daha sonra bu kameralar küçüldü sanki bir elin yumruğu kadar oldu, bir süre sonra cep telefonlarına bağlandı.
Şimdi Çin’de Amerikan patenti ile imal edilen retina’dan kimlik tanıyan Türk parası ile (5) kuruşun yarısı kadar bir alet çıktı.
Bunu yapıştırdığınız madde birisi elini sürdüğü an onun göz retinasından kimliğini anında sizin kurarken hafızaya verdiğiniz yere iletiyor.
Diyeceksiniz ki retinadan kimliği nasıl tanıyor? Çok basit, nüfus kağıdınız veya Pasaport hatta sürücü ehliyetiniz için verdiğiniz “Biometrik” fotoğrafınızdan…
Hırsızın yüzünde maske dahi olsa retinayı gizleyemiyor…
Yani hırsızlık artık imkansız hale geliyor…
Bisikletiniz çalışacak diye veya cüzdanınızı kaybetmekten artık korkmayacaksınız. Gizli bir yerine yapıştırdığınız küçücük bir parça kimin aldığını cep telefonunuza veya telefonlarınıza anında iletiyor.

Görünüşe göre teknoloji gelecek 5-10 yıl içinde daha büyük patlama yapacak ve insan aklı ve havsalası almayacak yeni buluşlar çıkacak. Bunların hepsi yolda…Bir kısmı deneniyor.

Daha geçen gün bir Alman arkadaşım en geç 3-4 yıl içinde su ile çalışan (Hidrojen) motorların çıkacağını iddialı olarak söylemiş, hatta halen yapıldığını ve çok başarılı şekilde denendiğini anlatmıştı.
Dolayısı ile bekleyin hiç merak etmeyin su ile çalışan otomobiller yakındadır…

Su denince Türkiye’nin önemi ortaya çıkıyor. Su olmazsa petrol olmaz, yaşam olmaz.
Türkiye suyun çıktığı yer, Dicle ve Fırat İsrail’e kadar su veriyor.

Akıllı olur burnumuzu her şeye sokmazsak gelecek nesiller çok mutlu olabilir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ