Reklam
Reklam

HANİ ÜCRETSİZ OLACAKTI !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 10.10.2018
  • 291 kez okundu

Bir tünel hikayesi bu . Bu tünel turizmin dünyaya açılan penceresi durumundaki Muğla Göcek ‘te bulunuyor. Göcek tünelinin bakın hikayesi nasıl.. Dalaman-Fethiye arasındaki Göcek varyant’ındaki tünelin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı .

Göcek Tünelinin yapımı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde 1989 yılında gündeme geldi. Ancak Tünel 14 yılda görev yapan 8 başbakan, 11 bakan, 13 hükümet tarafından bitirilemedi. 1989 yılından buyana başbakan olarak görev yapan Turgut Özal, Yıldırım Akbulut, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit ve Abdullah Gül’ün yapım sözü verdiği, ancak yaptıramadıkları tünelin yapımını gerçekleştirmek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a nasip oldu. 9 Mart 2004’te yapımına başlanan tünel 2006 yılında açıldı .

Göcek-Dalaman arasındaki Göcek ranpalarına yapılan tünelin , 830 metresi tüp, 130 Metreside aç kapa bölümü olmak üzere, toplam 960 metre uzunluğunda inşa edildi. Yap işlet devret modeliyle tünel 2 yılda 12 trilyon liraya tamamlandı.İşletmeci firma tüneli 26 yıl işlettikten sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredecek Göcek Tüneli’nin yapılmasıyla 30 dakikada alınan Göcek-Dalaman arasındaki yolculuk süresi 10 dakikaya indi.

İkinci tünelin hikayesi

Yapımına 2013 yılında başlanan ve ücretsiz olarak kullanılacağı açıklanan ikinci Göcek Tüneli ise AK Parti hükümetinin tüm girişimleri sonucu bir türlü açılamadı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ikinci tünelin ücretsiz olacağını belirtirken, Muğla Milletvetili Nihat Öztürk ,tünelin ücretsiz açılması için uğraş versede birinci Tünelin işletmecisiyle bir anlaşma sağlanamadı.

Ak Parti eski Muğla Milletvekili Ali Boğa ve Karayolları Genel Müdürlüğü Antalya 13. Bölge Müdürü İnşaat Mühendisi Mustafa Karademir daha önceleri yaptıkları açıklamalarda, ikinci tünelin yap-işlet-devret modeliyle yapılmadığını, hizmete girdiğinde ücret alınmasının söz konusu olmadığını açıklamışlardı .

İkinci tünelde yap-işletçiye kıyak

Durum böyleyken, ücretsiz açılması beklenen ikinci tünel’de ücretli olarak hizmet vermeye başladı. İkinci Göcek Tünelinin, 2006 yılında hizmete açılan ve geçtiğimiz günlerde bakıma alınan ilk tünelin bakımları bitene kadar kullanılacağı öğrenildi. Geçiş ücretlerinin birinci tünelin işletmecisi tarafından alınmasına ise bir anlam verilemedi. İkinci tünel devlet tarafından yapıldığı için ücret alınmasının mümkün olmayacağı yönündeki açıklamalarda havada kaldı .

İIk tüneiin ücretli olmasına tepki göstererek eylem yapan vatandaşlar ise Karayolları kaynakları ile yapılan ikinci tünelin ücretsiz olarak hizmet vereceği yönünde’ yapılan açıklamalara rağmen ücret almasına tepki gösteriyorlar.

Bir haftalık tatile çıkacağım için bir süre yazılarıma ara veriyorum. Sağlıcakla kalın .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ