Reklam
Reklam

Halk sahillere giremiyor!

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 13.07.2018
  • 280 kez okundu

İnsan,yaşadığı bölgede kamuya açık olması gereken sahillerden yararlanamayınca bir tuhaf oluyor. Muğla gibi ülkenin en uzun sahillerine sahip bir ilde yaşamanıza karşın eğer bu sahillere vatandaş olarak giremiyor, Anayasal hakkınızı kullanamıyorsanız bu işte bir gariplik var demektir. Sahillerin birilerine kiraya verilmesi , normal vatandaşların plajlara girememesi sürekli tepkilere neden olurken , halk artık bu uygulamaların durdurulması umuduyla İdare mahkemelerine dava açmak zorunda kalıyor .

Muğla’nın Datça İlçesi’nde plajların özel kişiler tarafından kiralanarak işletilmesine yönelik uygulamanın iptali için mücadele başlatan Kent Konseyi tarafından, İdare Mahkemesi’ne dava açılacağı bildirildi.
Datça Kent Konseyi Kıyı Çalışma Grubu, ilçe merkezindeki plajların özel kişilere kiralanmasına ilişkin uygulamanın iptali için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) arasında imzalanan ve hukuka aykırı olduğu ileri sürülen protokol ile ilçedeki plajlarda özel kişilere işletme hakkı veren işlemlerin iptal edilmesi için Muğla İdare Mahkemesi’ne dava açılıyor.

Bu tür yürütmeyi durdurmak için açılan davalar ne ilk nede son olacak . Sahiller halka açık olmasına karşın kiraya verildiği sürece devam edecektir. . Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan, kıyıların sadece parası olanların değil, zengin-yoksul, kadın-erkek, yaşlı-genç, hiçbir ayrım olmaksızın, herkes tarafından eşit biçimde kullanılması gerektiğini söyledi.

MUÇEV tarafından başlatılan kiralama işlemlerine derhal son verilmesi gerektiğine dikkat çeken Balkan, “MUÇEV’in daha önce gerçekleştirdiği benzer uygulamalardan, Akyak’a Kadın Azmağı ve İztuzu kıyı alanlarına işletme yetkisi verilmesi işlemleri mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Hukuka aykırı bu işlemlerin, benzerlerinin tekrarlanmasına engel olmak amacıyla, MUÇEV ile imzaladığı işletme protokollerinin tümünün iptali için, nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yüzlerce imzalı dilekçe ile başvuruda bulunduk. Bakanlık bu haklı taleplerin hiçbirine cevap vermedi. Bakanlığın bu olumsuz ve hukuka aykırı davranışına karşı, haklarımızı hukuk yoluyla korumak için Muğla İdare Mahkemesi’ne davalar açacağız” dedi.

Bölgeyi çok iyi bilen bir gazeteci olarak kıyılar ,plajlar hatta halka açık olması gereken koylar kiraya verilmeye devam ediliyor. Bu kiralama işi Muğla valiliğini birinci derecede ilgilendiriyor . Zaten, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Muğla Valiliği’ne bağlı Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) tarafından kiraya verilen yerlerin tamamı halka açık yerler. Geçmiş yıllarda kiraya verilen bazı plaj ve koylar Muğla valisi Cemil Serhatlı döneminde bizzat valinin emriyle iptal edilmiş ve halka açılmıştı . Sayın Muğla valisi Esengül Civelek sahillerde bir inceleme yaparsa halkın mağduriyetini görecektir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ