Reklam
Reklam

Haksız Yere Mahkum Olan Ünlüler

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 08.01.2019
  • 1.316 kez okundu

Kitabı okumam için Muhittin Turgut büyüğüm verdi, bir çok defa olduğu gibi.
Kitap Bilgi- Başarı yayınlarından, 2005 yılında çıkmış. Kitabı derleyen Sabri Babacan, basıma hazırlayan Muhittin Turgut’un kardeşi Mehmet Turgut. Kitap 234 sayfa, dünyanın 9 ünlüsü ele alınmış, tarihteki yerlerine göre. Sokrates, Thomas More, Giordano Bruno, Galilei Galileo , Voltaire , Lavoisier , Mithat Paşa, Nazım Hikmet , Nelson Mandela ele alınan ünlüler.

“Bu insanlar şan, şöhret, maddi çıkar ve mevki peşinde koşmamışlar, uğraşları sırasında işkence görmüş, hapise atılmış veya idam edilmişlerdir.
Toplum henüz bu ünlülerin arzuladıkları düzeyde değilse bile, gelinen aşamada bu insanların çok büyük emekleri olmuştur.
Onları minnet ve şükranla anarken, manevi varlıkları önünde saygı ile eğiliyoruz.”

Sokrates bölümü, 7-29 sayfada anlatılıyor. İnsanlığın düşünce yönündeki gelişme ve ilerlemesiyle ilgili, en büyük Tarihsel Devrim yapan kişi olmuştur. Felsefeye yeni düşünce getirmiştir.
İsa’nın doğumundan 469 yıl önce, Atina’da doğan Sokrates, zamanının ünlü filozoflarından biri olmuştur.
Sokrates in felsefesi neler anlatmaktadır;
1- Bilginler, Bilim, insanın emrinde ve hizmetinde bulunmalı, onun hizmetçisi olmalıdır.
2- Güzel Sanatlarla Uğraşanlara , Sanatkârlığınız da insana hizmet etmeli, insanın hizmetinde olmalıdır.
3-Politikacilar, milletvekili, bakan, kral ya da devlet başkanı ve ne olursanız olunuz, her köylünün, her işçinin kendi soyundan birinin yağma etme vasıtası haline gelir.
4- Hükümdarlara , Cumhuriyetçiler ve Milliyetçilere ve politik partilere bağlı bulunanlara Sokrates’in sınırsız bir demokrasiyi sevmesi…
Sokrates dostlarını sakin olmaya çağırdı. Baldıran zehirinin tadından dolayı en ufak bir hoşnutsuzluk göstermedi.

Sir Thomas More 31-44 sayfalarda verilmiş, 7 Şubat 1478 de Londra’da doğmuş. More, Oksfordda iki yıldan sonra, hukuk öğrenimini 1501 de bitirmiş. More, 1501 ile 1505 yılları arasında rahip olmayı düşünmüştür.
Rahip olmaktan vazgeçen More, 1505 yılında Jane Colt’la evlendi.
More, yerleşmiş düzene karşı ayaklanmanın, Tanrıya karşı ayaklanmak olduğunu söyler.
More, bütün dahiler gibi geleceğe bakan, güçlü önsezisiyle ileride olacakları gören bir düşünürdü.

Giordano Bruno kitabın 45-68 sayfalarında, unutulan filozof, Rönesans’ın doğuşunu hazırlayan kişilerden biri olarak görülen Bruno, 1548 yılında İtalya’nın Nola kentinde doğmuş.
1572 yılında rahiplik ünvanını almış. 1581 yılında Paris’te kral tarafından desteklendi. Fizik, matematik, hitabet ve metafizik gibi konularda konferanslar vermiş.
1583 te gittiği Londra’da eserlerini kaleme alır.
1587 de Almanya’da Luther yanlıları Bruno’yu aforoz etmişler.
1593 yılında Bruno, Roma’ya gitmiş, altı senesini hapishanede geçirmiş.
Kopernik sisteminin merkezinde güneş yer almaktadır. Brunoya göre ise din alıyordu.
Giordano Bruno’nun eserleri büyük doğruların bir altın madenidir ve en ulvi düşüncelerimi bu eserler sayesinde üretebilmişimdir , demektedir, Geothe.

Galilei Galileo kitabın 69-94 sayfalarında yer almış, 20 Ocak 1633 de Roma’ya gitmek üzere evden ayrılır. 13 Şubat Pazar akşamı geldi, Roma’ya. İtalya’da veba salgını vardı. Galileo , Toscano Elçiliğinde beklemiş , 12 Nisan 1633 Salı günü yargılama başlamış, ertesi günü karar açıklanmış , engizisyonda üç yıl boyunca hapis yatmaya mahkum olmuş.
Serbest düşmeye ilişkin deneyleri bağnaz çevreleri rahatsız etmiştir.
Galileo , o tarihlerde bilinen Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn gezegen ailesine Dünyayı yerleştirmiştir.

Voltaire, kitabın 95-116 sayfalarında yer almıştır. 1755 te Lizbon depremi otuz bin kişiyi yok eder. Yazarı belli olmayan , aslında 14 ncü Louis ile Madam de Maintenona yollanan şiir onundur. 6 Mayıs 1717 de Voltaire tutuklama emri çıkar. Tutukluluğu 11 ay sürer.
Krallığın saygı göstermediği adama, on yıl sonra patlayan Büyük Devrim saygı gösteriyordu.
1814 Mayısında bir bölük dinci Voltaire ile Jan Jack Rousseaunun kemiklerini bir torba içinde, Paris dolaylarındaki bir bataklığa attılar.

Lavoisier, kitabin 117-130 sayfalarında yer almıştır. On sekizinci yüzyılın sonlarında bir bilim adamı olduğunda , insanlar hala toprak, hava, ateş, su olduğu inancını paylaşıyorlardı. Lavoisier yalnız bugün bilinen 108 elementin 20 sini belirlemekte kalmadı, ateşin sırrını da çözdü.
İki hatası oldu, çiftlik gelirini bilimsel araştırmalar için harcadı. Paris i çevreleyen bir duvar örülmesine onay verdi.
İkinci hatası Marat’ın düşmanlığını kazanmak oldu. Lavoisier aynı zamanda
devlet memuruydu.
Lavoisier 1794 de Devrim Mahkemesi önüne çıkarılır.
Elli bir yaşında iken kafası giyotinle kesilir.

Mithat Paşa , kitabın 131-152 sayfalarında yer alır.Hürriyet Şehidi Mithat Paşa İzmir valisi görevi başında iken 17 Mayıs 1881 de tutuklanarak başlayan süreç 8 Mayıs 1884 de Taif Zindanında boğdurulmasıyla sona erecektir.
Yıldızda kurulan mahkeme Mithat Paşayı idama mahkum etmiş ve cezası Sultan Abdülhamit tarafından müebbet hapse çevrilerek Taif Kalesine gönderilmiştir.
Devletin Adliye Nazırı Cevdet Pasa, hem Mithat Paşa’nın İzmir’den getirilirken vapurdaki sorgulamasında , hem de Yıldız Mahkemesindeki muhakeme sırasında devamlı nezaret etmiştir.
Mithat Pasa, cesur savunma yapmış, muhakeme heyetiyle tartışmaya girmiştir.
“Bu iddianamenin iki yeri doğrudur, biri başındaki besmelesi, diğeri sonundaki tarihtir” diye açıklama yapmıştır.
Mithat Paşa ile Damat Mahmut Celalettin Paşa, Taif Kale Hapishanesinde 1884 yılının 7 Mayısı 8 Mayıs’a bağlanan gecede askerler tarafından boğdurulmasıyla ve ikisinin naaşları güneş doğar doğmaz önce Mithat Paşa daha sonra da Mahmut Paşa İbn-i Abbas Mescidindeki mezarlığa defnedilmiştir.
Mithat Paşa’nın kemiklerinin Türkiye’ye getirilmesi , 26 Haziran 1951 tarihinde DP iktidarında , zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın talimatıyla gerçekleştirilmiştir.

Dünya Şairi Nazım Hikmet Ran , kitabın 153-214 sayfalarında yer almış. 11 Eylül 1961 de Doğu Berlin’de Otobiyografi şiirini yazmış,
“1902 de doğdum,
üç yasimda Halepte paşa torunluğu ettim.
on dokuzunda Moskova’da komünist üniversite öğrenciliği
——-
951 de bir denizde genç bir arkadaşla yürüdüm üstüne ölümün
52 de çatlak bir yürekle dört ay sırtüstü bekledim ölümü
————
İnsanca yaşadım diyebilirim
ve daha ne kadar yaşarım
başımdan neler geçecek kim bilir”

Ağustos sonlarında Atatürk’e bir mektup yazmış, 17 Ağustos 1938 günü Haluk Şehsuvaroğlu Nazım’ın yazdığı mektubu postaya atmış, General Ali Fuat Cebesoy’un verdiği bilgiye göre, mektup Dolmabahçe Sarayına gelmiş, özel kalemde kayda girmiştir.
Nazım Hikmet 17 Haziran 1951 sabahı evden ayrılır ve 20 Haziran 1951 de Romanya’ya vardığı Bükreş Radyosundan öğrenildi.

Kitabın 215-234 sayfalarında yer alan Nelson Mandela.
Hayatını Irk Ayrımına Karşı Savaşa Adamış Büyük Kahraman Nelson Mandela, hapishane kapısından dışarı çıktı. 11 Şubat 1990 günü gazeteciler sabırsızlanıyordu.
Nelson Mandela’nın politik inançları nedeniyle yıllarca hapis yatması , ona gösterilen ilginin nedeniydi.
1913 teki Ulusal Toprak Yasasıyla alınan karardı. Bu yasaya göre , toprakların yüzde doksanından fazlası beyazlara ayrılmıştı.
Sayısız siyah insan topraklarından sürülmüş , acı içinde yaşıyordu. Güney Afrikalı siyahlar , kendi yurtlarında yersiz yurtsuz kalmıştı.
Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918 yılında Güney Afrika’nın Transkei bölgesinde, Qunu adlı küçük bir köyde doğmuştur.
Nelson Mandela, 1941 de Johannesburg’a geldiğinde II. Dünya Savaşı başlamıştı.
Mandela üniversiteden mezun olup çalışmaya başladı. Mandela 1944 te hemşire Evelyn ile evlenir.
Nelson Mandela, ömrünü Güney Afrika’daki ırksal baskıya adamış bir kahramandır ve mücadelesi ona Nobel Barış Ödülünü ve ülkesinin cumhurbaşkanlığını kazandırmış.

13 Ağustos 2004 te Atina’da başlayan olimpiyat oyunlarında meşaleyi Nelson Mandela yakmış.

Haksız yere mahkum olan ünlülerden seçilerek hazırlanan kitabı merakla, kimi sayfalarda hüzün içinde, ibret alınacak şekilde toparlanmış, yakın tanıkları ile kaleme alınmış bir kitap.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ