Reklam
Reklam

GÜNÜBİRLİK ANESTEZİ

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 16.05.2018
  • 233 kez okundu

Planlanan bir ameliyat için hastaneye yatacak olan pek çok kişinin aklındaki önemli sorular dan biri şüphesiz ki ‘hastanede ne kadar kalacağım?’ sorusudur. Yatış süresinin uzaması hasta için olduğu kadar hekimler için de istenmeyen bir durumdur. Biz hekimler hastalarımızı olabilecek en erken sürede, ancak elbette ki en güvenli şekliyle evlerine taburcu etmek isteriz. Çünkü hastanede fazladan kalınan her gün, o yatağa ihtiyacı olan kişilerin yatak bulamamasına, yatan kişinin dirençli hastane enfeksiyonuna yakalanma riskinde artışa, çok ciddi maliyet artışlarına vs neden olmaktadır.
Özellikle ameliyathanede çok uzun olmayan, çok kanama riski olmayan küçük operasyonlar için kullanılan günübirlik cerrahi ve günübirlik anestezi kavramlarının sağlık uygulamalarında yerini alması ile birlikte hem hastaların hem de hekimlerin bu konuda ciddi anlamda rahatladıkları doğrudur.
Nedir günübirlik cerrahi derseniz adından da belli olacağı gibi, cerrahi tedavinin uygulandığı gün, evine gönderilmesi planlanan hastalara, uygulanan cerrahiye, günübirlik cerrahi, bu tür cerrahide, uygulanan anesteziye de günübirlik anestezi denir.
Sağlık giderlerinin devamlı arttığı bir dönemde, günübirlik anestezi uygulayan anestezistlerin hasta güvenliği ve memnuniyetini tehlikeye atmadan, etkin maliyetli hasta bakımında, lider rol oynamaları gerekmektedir. Günübirlik cerrahi uygulamalarının hastalar, sağlık çalışanları ve hastaneler için çeşitli avantajları vardır. Cerrahi ve anestezideki ilerlemeler, daha çok cerrahinin, günübirlik yapılabilmesine olanak sağlamıştır.
Aslında kulağa çok hoş ve çok basit bir işlemmiş gibi gelse de günübirlik cerrahi ve anestezi uygulamaları çok daha fazla beceri ve uzmanlık gerektirir. Güvenlik ve donanımın tam sağlanması ve hangi hastaların bu tür cerrahi ve anesteziye uygun olduklarının seçimi son derece önemlidir. Öncelikle uygulanacak cerrahi girişim uygun bir sürede bitirilebilmelidir. Bu süreç sabit olmalı ve anestezistin iş planında yer almalıdır. Operasyon sıvı ve kan kaybına neden olmamalıdır. Operasyondan sonra kanama için, risk minimal olmalıdır. Operasyon sonrası hava yolu güvenli olmalıdır. Operasyon sonrası ağrı, evde hasta tarafından kolaylıkla kontrol altına alınabilmelidir. Operasyondan sonra bulantı-kusma olmamalıdır. Dren veya kateter kullanmayı gerektiren bir girişim olmamalıdır. Ameliyat sonrası bakımı hasta, kendi yapabilmelidir. Hasta hareketini kısıtlamayan bir girişim olmalıdır veya hasta güvenilir bir yetişkinle birlikte olmalıdır. Sıvı alımı ve yemek yeme işlevi operasyondan sonra hızla geri kazanılmalıdır.
Bu ameliyatlar çok çeşitlidir. Hastaların geçireceği cerrahi işlem bu prosedürü uygulamaya uygun ise, hastane ve operasyon odası, sonrasındaki gözlem odası, ekipman, cihaz ve donanımı uygun ise ve çalışanları yeterli tecrübede ise bu yöntem pek çok vakada tercih edilebilir.
Hastalar bu ameliyatlara mümkün olduğunca erken saatlerde alınmalı ve böylece hasta eve gönderilene kadar bir süre hastanede takip edilebilmelidir. Bu işlemler için operasyon odaları her türlü donanıma sahip olmalıdır. En küçük operasyonlar bile, yeterli donanımı (genel anestezi uygulanan her ameliyathanedeki standart donanım) olan operasyon odalarında uygulanmalıdır.
Günübirlik cerrahi ve anestezinin avantajlarına bir göz atacak olursak; ameliyat öncesi daha az test yapılması, hastane enfeksiyonuna yakalanma oranında düşme, ameliyat sonrası solunum sıkıntılarıyla daha az karşılaşılması, ameliyat listelerinde beklemede azlık, daha yüksek verim, maliyette azalma, ameliyat sonrası karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda azalma sayılabilir.
Günübirlik hastalar taburcu edilmeden önce, tamamen uyanık ve kendinde olmalıdır, yaşamsal bulguları normal olmalıdır, verilen ilaçların etkilerinin geçmesi için yeterli süre beklenmeli bu sürede gözetim altında tutulmalıdır. Günübirlik hastalar taburcu edilirken, yanlarında sorumlu bir erişkin bulunmalıdır. Hastaya girişim sonrası uygulanması gereken diyet, ilaç ve aktivite ile ilgili (varsa) yazılı bilgi verilmelidir. Cerrahi girişimden makul bir süre sonra hasta oral gıda alabilmeli, ağrı, bulantı ve kusma hasta evine gönderilene kadar kontrol altına alınabilir düzeyde olmalıdır. Hasta evine gönderilirken mobilizasyonuna engel bir durumun olmaması veya yardımcı cihaz(lar)ın mevcut olması (tekerlekli sandalye gibi) gerekmektedir.
Cerrahi teknoloji, modern anestezik ilaçlar ve anestezi ekipmanlarının gelişmesi ile gün geçtikçe hastalarımıza daha güvenli ve konforlu girişimler yapılabilmekte ve bu durum hastalarımız kadar biz hekimleri de mutlu etmektedir.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
Dr. Sabiha Ercan
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ