Reklam
Reklam

GÖNÜLLÜ AÇLIK

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 13.04.2018
  • 256 kez okundu

Bir süredir aç kalmanın insan vücuduna olan yararları hakkında yazılanlar gözüme çarpıyor. İnsanın algısı neye yönelirse onları seçer ya kalabalıklar içinden, bu konuda ne kadar çok içerik olduğunu görmek şaşırttı beni.
Aç kalmak özde insanı huzursuz eden, olumsuz çağrışımlar yüklenen bir durum. İnsanlık tarihi boyunca açlıktan kurtulmak için mücadele etmiş. Avcı toplayıcılığı bırakarak yerleşik hayata geçmesi, tarımsal faaliyete başlaması hep bu amaçla olmuş. Sürekli olarak besine ulaşmayı garantilemek istemiş atalarımız. Besin bulamadığı için göç etmiş. Bulduklarıyla, ürettikleriyle yetinmemiş, daha fazla besine kaynağına ulaşmak için diğer insanların varlıklarını, zenginliklerini savaşlarla ele geçirmeye çalışmış.
Günümüzde ise besine ulaşma yol ve yöntemleri çok değişti. Artık çok daha kolay ulaşabileceğimiz kaynaklara sahibiz. Ancak bu durum da ardı sıra bir çok üretim, tüketim, saklama, sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.
Açlık üzerine yapılan araştırmalara göre kısa süreli, 2-4 gün aç kalmak, bağışıklık sitemini korumaya destek olurken, hücre yenilenmesini de hızlandırıyor.
Vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluşturan akyuvarlar, beyaz kan hücreleri olarak biliniyorlar. Kemik iliğinde üretilirler. Akyuvarların temel görevi herhangi bir yolla vücuda giren zararlı bakterilerin sebep olduğu hastalıklarla savaşmaktır. Hastalığın öncüsü bakteriyi yok ederek vücudu hastalıklardan korurlar. Sağlıklı bir insanın yaklaşık bir damla kanında 7 bin ile 25 bin arasında akyuvar bulunur. Vücuda çok büyük sayıda zararlı bakteri girdiğinde ise kandaki akyuvar sayısı otomatik olarak artar.
İnceleme bulguları 2-4 günlük açlığın, uyku halinde bulunan kök hücrelerinin beyaz kan hücrelerine dönüşümünü sağladığı ve eski ya da hasarlı hücrelerin temizlenmesini tetiklediği, bir bütün olarak vücudun bağışıklık sistemini yenilediğini gösteriyor.
Aynı konuda yapılan bir başka araştırma ise uzun süre aç kalanların vücutlarındaki IGF-I hormonu ve PKA enzimi seviyesinin düştüğünü bulguluyor. IGF-I, yaşlanma, tümör gelişimi ve kanser riski ile bağlantılı bir büyüme hormonu. Beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanıyor, diğer hormonlar gibi yaş ilerledikçe azalıyor. Büyüme hormonunun yaşla birlikte azalmasının kasların gücünde azalmaya, yağ miktarında azalmaya neden olsa da yaşlılıkta büyüme hormonu fazlalığının zararlı olduğu da biliniyor.
Vücuttaki IGF-I hormonu ve PKA enzimi seviyesinin düşmesi, kök hücre yenilenmesinin kontrolü ile yakından ilişkili. Kök hücrelerinin yeniden canlanma sürecine geçebilmesi için, PKA geninin üretiminin durması gerekiryor. Kısa süreli açlık bu nedenle de vücut için yarar sağlıyor.
Bu yararları okuduktan sonra şimdi en doğru gönüllü açlık için yöntem arayışındayım. Kendimce en doğru yöntemi bulup deneyeceğim. Haftada 1 gün açlık kürü yapmayı planlıyorum. Netleşip, gerçekleştirdiğimde neler yaşadığımı da paylaşırım sizlerle…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ