Reklam
Reklam

Gerçek gazeteci İsmail Saymaz

Berkay Tokuç Bayrak
Berkay Tokuç Bayrak
  • 08.01.2018
  • 2.442 kez okundu

Gündemdeki haber CHP’li Beşiktaş Belediye başkanı Murat Hazinedar’ın İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınması. Hazinedar ile birlikte Meclis üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil’de görevden uzaklaştırıldı. İçişleri bakanlığı Hazinedar’ın görevden alınma gerekçelerini; Belediye hizmetlerinin zorunlu bağışa tabi tutularak iş sahiplerinden zorla para alınması, usulsüz ihale ve ruhsat verilmesi, kamu malının özel şahısları menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız menfaat temin edilmesi olarak açıkladı.
Ayrıca Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye Meclis üyeliği görevinden uzaklaştırılmasında yetkisi ve görevi olmadığı halde imar ve ruhsat işlemlerin de talep sahiplerinin kendisine yönlendirildiği ve bağış adı altında zorla para alınmasına aracılık ettiği, haksız kişisel menfaat sağladığı, mal varlığında ciddi artışlar olduğu iddialar ile yürütülen soruşturtma dikkate alındı.
Gündemi sarsan bu gelişme sonrası CNN Türk kanalında yayınlanan ‘Gece Görüşü’ programını seyrediyordum. Programda gazeteci İsmail Saymaz, CHP’nin iki yıl önce Murat Hazinedar ile ilgili hazırladığı yolsuzluk raporunun olduğunu iddia etti. Saymaz “3 Milletvekili bir rapor hazırlamıştı. Bu raporda Beşiktaş belediyesi ile ilgili çeşitli iddialar vardı. Bunlardan bir kısmı Beşiktaş çarşı da çeşitli plan tadilatların yapılmasına karşılık yüksek meblağda paralar aldığı, bir kısmı Hazinedar’ın şoförünün bir eğlence merkezinin bir anda hissedarı olduğu, bazı Üniversite binalarının eğer belli miktarda para verilmezse yıktırılacağı yönünde tehdit edildiği iddia edilmişti. Ve o raporda Cumhuriyet halk Partisi’nin ihraç istemi ile Murat Hazinedar’ı disipline sevk etmesi ve gereğinin yapılmasını vurgulanmıştı”. İfadelerini kullandı.
Saymaz’ın açıklamalarının ardından canlı yayına bağlanan Hazinedar Saymaz’ın iddialarına tepki gösterdi. Hazinedar ‘Bu rapor havuz medyası tarafından daha önce de dikte edildi. Sayın Saymaz’da havuz medyasının beyanlarına atfen ısrarla bu rapordan bahsediyor. Bizzat ben raporu partiye müracaat ederek varsa bana verin diyerek kendim istedim. Özellikle havuz medyasının dezenformasyonlarına hizmet etmek hep hakkında olumlu düşündüğüm İsmail Saymaz’a mı düşmüş?’ dedi.
Bu açıklamalarının ardından ‘Sayın Hazinedar,i ben gazeteciyim… Bildiklerimi açıklamam gerekir. Ayrıca iki yıl önce avukatlığını yaptığınız Hüseyin Avni Sipahi’yi kim meclis üyesi ve başkan yardımcısı yaptı? Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye binasın da bir imar odası var mı? diye sordu.
Hazinedar bu sorular karşısında Hüseyin Avni Sipahi’nin görevlendirilmesinin genel merkez tarafından yapıldığını ve şu an şahsın Başkan yardımcılığı görevi olmadığını ayrıca CHP’den istifa ettiğini söyledi. Hazinedar Hüseyin Avni Sipahi’nin belediye’de imarla ilgili bir odası olduğunu doğruladı.
Bu programda ki en önemli sonuç Sayın Saymaz’ın ben size karşı değil yurttaşlara karşı sorumluyum ifadesiydi.
Benim bu ifadeden anladığım gazetecinin görevini tarafsız olarak yapması gerektiğidir. Sayın İsmail Saymaz’da tüm Türk halkına karşı sorumluluğunu yerine getirmiştir. İsmail Saymaz örnek alınacak bir gazetecidir. Yerel basındada gazetecilerin sorumluluklarını yerine getirmeleri gazeteciliğin olmazsa olmazıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ