Reklam
Reklam

GELECEĞİMİZİ BELİRLEME VE ÜNÜVERSİTEYE GİRİŞ SINAVLARI

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 04.01.2019
  • 191 kez okundu

Muğla Özel Yücelen Hastanesi, Ortaca, Marmaris ve Bodrum’da hastalarını tedavi eden Psikiyatri Uzmanı M. Kenan ALYÜRÜK yine çok çarpıcı bir konu ile bizlerle. Yazılarını okuyucularımız için özenle hazırlayan Alyürük, hepimizi çok yakından ilgilendiren bir konuyu ele aldı bugün. Geleceğimizi belirleme ve Üniversiteye Giriş Sınavları.

Üniversite sınav hazırlıklarına lise son sınıf hatta bazı XII. inci sınıf öğrencileri başlamış durumda ve büyük bir heyecanla 15 – 16 Haziranı beklemekteler. Şu anda verdikleri kararla seçecekleri meslekler tüm yaşantılarını mutlaka etkileyecektir. Ya mutlu ya da mutsuz olacaklardır.
Yanlış seçimi seçme
İş bulma garantim olsun, çok para getiren toplumda imrenilen seçimler ya da yakınlarının özellikle anne ve başkalarının tercihleri doğrultusunda seçimler yapmak. Yanlış seçimler tabii ki mutsuz olacaklardır, düşünün çok başarılı olmuş Müzisyen, Doktorlar ya da çok başarılı Ressam olmuş Avukatlar, ya da Avukat olmasına rağmen Öğretmenlik yapanlar.
İnsanın mesleğinde mutlu olabilmesi nasıl seçim yapmalıdır? Seçtiği meslek öğrencini ilgisine, motivasyonuna en önemlisi yeteneklerine uyumlu olması gerekir. Seçilen meslek ilerde kişinin kişiliği olacaktır. Zorunluluktan değil keyifle yapacağı ve para kaygısı olmadan çalışacağı bir işi olmalıdır.
Bu nedenlerle meslek seçimini kendimizi, ilgi alanlarımızı, yeteneklerimizi ve motivasyonlarımızı tanıyarak seçmemiz gerekiyor.
Yeteneklerimiz
Müzikal yetenek, sporcularda olan fiziksel yetenekleri biliyoruz. Bunun dışında, dikkatimiz, hafızamız, görsel, işitsel, dokunsal hangi uyaranlara açık olduğumuz, el becerimiz, sözel veya sayısal becerilerimiz, üç boyutlu düşünme veya mekanik yetenek gibi iş hayatını etkileyen yeteneklerden bahsedebiliriz. Bunlar dışında pratik çözümler üretme, organizasyon, ikna, duygudaşlık, etkileme, risk alma gibi davranışsal yetenekler de iş hayatında dikkate alınan yeteneklerdir. Kurumlar, pozisyonun gerekliliklerine göre ihtiyaç duydukları yetenekleri belirler ve adaylar arasından bu yetenekleri taşıyan adayı seçmek üzere işe alım süreçlerini tasarlarlar.
İlgi alanlarımız yapmaktan keyif aldığımız şeyleri ifade eder. Yeni şeyler denemek, maket yapmak, oyun oynamak, arabalara, kıyafetlere, bitkilere, hayvanlara, eski eşyalara, şiire ilgi duymak gibi farklı ilgi alanlarımız olabilir. İlgi alanlarını bulamayan bir sürü kişi olduğu da bir gerçek. Yoğun okul hayatı ve sınav hazırlığı, aşırı bilgisayar ve televizyon kullanımı, kişinin kendini dinlemesini yani ilgi alanını bulmasını zorlaştırabilir.
Motivasyonumuz ise değerlerimizle ilgilidir. Hayatta bize anlamlı gelen şeyleri ifade eder. Başkalarına yardım etmek, ekipçe beraber hareket etmek, başarılı olmak, kendini geliştirmek, ismin duyulması, merak gibi motivasyonlara sahip olabiliriz.
İlgi alanlarımız da, motivasyonlarımız da yeteneklerimiz de birden çok olabilir. Bazı kişiler çok yönlü olur ve birçok şeyle uğraşırlar, derneklerde çalışırlar, işyerinde çokça sorumluluk üstlenirler, sporla ilgilenirler. Bazı kişiler ise tek yönlüdür. İlgi alanları spesifiktir.
Üniversitede bölümü seçmek için öncelikle bu alanlarda kendini tanımak gerekiyor, kendini tanıyabilmek ise yeni keşiflere zaman ayırmakla mümkün.
Üniversitede Bölüm seçmek yani meslek seçmek için ne gibi yöntemler var?
Bunun için kariyer ve mesleklerle ilgili uzmanlığı olan kişilerden yardım alınabilir. Bu yardım sürecinde kariyer danışmanı kişiyi tanımaya çalışır. Tanımak için belli ölçekler uygular. Sorular sorar. Yapılan çalışmada danışman ilgi alanlarını, isteklendirme kaynaklarını ve yetenekleri belirledikten sonra alternatifler sunar. Seçimin sorumluluğu her zaman kişinin kendisindedir.
Meslek temaları
Meslek seçimi konusunda halen geçerliliğini koruyan yaklaşım Holland’ın tipoloji kuramıdır.
Bu kuramda insanlar 6 farklı kişilik tipiyle ifade edilir. Kullanılan ölçeklerle öne çıkan kişilik tipine göre en uygun mesleğin seçilmesi amaçlanır.
6 çeşit tip vardır; gerçekçi, araştırmacı, sosyal, geleneksel, girişimci ve sanatçı
Gerçekçi tipteki kişiler, nesneleri, araçları, makineleri, hayvanları bitkileri sistematik biçimde kullanmaya önem verirler. Somut olarak el becerisiyle üretmekten hoşlanırlar. Mühendislik, teknisyenlik, üretim, tarım gibi alanlar bu alana girer.
Araştırmacı kişiler, gözlemlemeyi ve anlamayı severler. Merak duyguları güçlüdür. Yaptığı şeyin detaylarına Hâkim olmak isteyen, anlamak için okuyan, soran ve gözlemleyen kişilerdir. Akademik alana yatkındırlar.
Sosyal kişiler, insan ilişkiler ile beslenir. Başkalarını bilgilendirmek, geliştirmek, yardım etmek gibi insanı ilgilendiren işlere ilgi duyarlar. Sorunlarını sosyal becerilerini kullanarak çözerler. Öğretmenler, psikologlar bu gruba girer.
Girişimci kişiler, kazanç elde etmeye odaklıdır, ikna becerileri gelişmiştir, hedef koymak ve bu hedefe ulaşmaktan hoşlanırlar. Cesur, hırslı, konuşkan kimselerdir. Ticaretle uğraşanlar, satışçılar bu guruba girer.
Geleneksel kişiler, verilerle ilgilenmekten, kuralların ve işleyişin olduğu sistematik işleri yapmaktan hoşlanırlar. Rutini ve belirliliği severler. Ofis yönetimi, Muhasebe gibi işler bu gruba girer.
Sanatçı kişiler; Kendilerini serbestçe ortaya koyabilecekleri, sistem ve düzen dayatmasının olmadığı, fikirlerin, hayallerin ve tasarımın yer aldığı işlerden hoşlanırlar. Sanatçılar, Mimarlar, Grafikerler, Görsel tasarım içeren işlerle uğraşanlar bu gruba girer.
Bazı kişilerde birden çok ilgi alanı geliştiğinden birden çok tipte özellik gösterebilirler. Mühendisliğe yönelen gerçekçi tipte biri aynı zamanda girişimci özellikte olursa kendi işini daha kolay yapabilir”.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ