Reklam
Reklam

GEBELİKTE NASIL BESLENMELİYİM?

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 12.02.2018
  • 304 kez okundu

Sağlık yazılarımızda sıra geldi yazılarını bizler için hazırlamaya başlayan diyetisyen hekim Ceren Türk’ün eşsiz bilgilerine. Dünyada konuşulan bir konu gebelikte beslenme. Birçok kişi gebelikte beslenmeyi tam anlamı ile bilmiyor olabilir. Ya da gebelik döneminde bir uzman yardım alarak sağlıklı bir gebelik yaşamış olabilir. Doğru bildiğimiz yanlışlarda vardır elbet. Diyetisyen Ceren Türk beslenmenin yıllarca eğitimini almış, tamamen doğru bilgiler ile okuyucularına mükemmel bir yazı hazırladı. Gebelikte beslenme. Yenigün gazetesinin sağlık söyleşilerinde ilkler ve yazılmayanlar yazılmaya devam edecek. tabiî ki kişilerin bizzat kendilerinin hazırladığı yazılar ile beraber.
‘Sevgili anne adayları hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek hem sizin için hem de bebeğimizi için oldukça önemlidir. Bu dönemde beslenmemize dikkat ederek ve fiziksel aktivitelerimizi uygun düzeylerde tutarak rahat bir gebelik geçirebiliriz.
Sağlıklı bir gebelikte alınması gereken ortalama kilo 9-14 kilo aralığında olmalıdır. Gebeliğimiz öncesinde kilomuz fazla ise 7-8 kilo ile tamamlamak gerekir.
Gebelikte besin gereksinimi arttığı için özellikle son 3 ay gebelerimize günlük alması gereken kaloriye ek 150-300 kalori verilmesi gerekir.
Şimdi gelelim bu dönemde nasıl beslenmemiz gerektiğine;
Protein vücudumuzun yapıtaşıdır. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında vücudun gelişimi için proteine ihtiyaç duyulur. Günlük gebelerin alması gereken ortalama protein 60-70 gramdır. En iyi protein kaynakları da et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleridir.
Folik asitinin yetersiz alımı ile düşük doğum ağırlıklı bebekler, nöral tüp defekleri ile annede magaloblastik anemi oluşabilir. Folik asiti tabletlerle alabileceğimiz gibi besinler yoluyla da alabiliriz. En iyi folik asit kaynakları; koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, yumurtadır ve süt ürünleridir.
Hücre büyümesin de, beyin gelişiminde yeterli çinko alımı da önemlidir. Kırmızı et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve tahıllarda çinko alımı için gereklidir.
Gebelikte demir gereksiniminin karşılanması için normal gereksinime ek olarak 20mg demir alınmalıdır. Beslenme programımıza et, tavuk, balık, kuru meyve, yeşil yapraklı sebzeleri eklemeliyiz
Kemik sağlığı için kalsiyum tüketimi önemlidir. Günde 2-3 porsiyon süt, yoğurt, peynir tüketmeye çalışın.
Kabızlık problemi de çok sık görülen şikayetlerdendir. Bu yüzden yeterli miktarda lifli yiyecekler taze sebze ve meyveler, kuru baklagiller gibi besinler tüketmeye özen gösterin.
Günde 10-12 bardak su tüketin.
Paketli ürünler, konserve ürünleri tüketmekten kaçının.
Beyaz ekmek, poğaça, simit, açma yerine tam tahıllı yiyecekler tüketmeye çalışın.
Sağlıklı yağlar almak için günde 10-15 tane çiğ fındık-badem tüketin.
Alkol, sigara kullanmayın.
Düzenli fiziksel aktivite barsak fonksiyonlarını normal olmasını sağlar. O yüzden gün içerisinde kendimizi yormayacak şekilde yürüyüş yapmak gebeliğimizin daha sağlıklı ve zinde geçmesine yardımcı olacaktır’.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ