Reklam
Reklam

Fethiye’nin Ülkemiz Turizmindeki Yeri!..

Ali Tutulmaz
Ali Tutulmaz
  • 23.05.2012
  • 157 kez okundu

Fethiye coğrafi konumu ve sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle, ülkemiz turizminin önemli merkezlerinden birisidir.
Fethiye ilçemiz, ılıman Akdeniz iklim kuşağının avantajıyla, gerek tarla sebzeciliğinin ve gerekse seralarda turfanda sebze üretiminin merkezidir.
Fethiye ilçesinin bir diğer özelliği de, bir yandan deniz-kum-güneş üçlüsüyle ülkemiz turizmine katkı sağlarken, ilçeye bağlı Seki Beldesi sınırları içindeki Eren Dağı’nın yarattığı potansiyel nedeniyle de, yörenin kış sporları ve kayak merkezi durumundadır. Bu yönüyle de turizme katkı sağlamaktadır.
Eren Dağı’nda Muğla İl Özel İdaresince yaptırılan Kayak Merkezi tesislerinden sonra, yine il özel idaresinin koordinasyonunda, bu yere kayak sporları ve kayak eğitimi için tele-siyej tesisleri de yapılmıştır.
Ülkemizde yamaç paraşütünden söz edildiğinde de, yine ilk akla gelen yerlerin başında Fethiye ilçesi, Ölüdeniz ve Babadağ gelir.
Bu yerin ülkemiz turizmine daha iyi katkı sağlayabilmesi amacıyla, Muğla Valiliğinin öncülüğünde Babadağ Yamaç Paraşütü Atlama Pistinin bulunduğu yere kadar, yolu yapılmış, ayrıca bu yere gelenlere hizmet verebilmesi için bazı sosyal tesisler de yapılmış bulunmaktadır.
Babadağ’a Teleferik Tesisleri yapımı için de çalışmalar sürdürülmektedir.
Fethiye ilçesi, yeşil ile mavinin iç içe olduğu eşsiz güzellikteki koylarıyla, mavi yolculuklarıyla ünlü yat turizminin de merkezi durumundadır.
Fethiye ilçesi, turizm sektöründe öne gitmiş bulunan ülkelerin son yıllarda öne çıkarmaya çalıştığı Kültür Turizmi için de büyük bir potansiyele sahiptir.
Fethiye ilçesine kültür turizmi potansiyelini kazandıran zenginlikler arasında da, yöredeki tarihi antik kentlerin ve ören yerlerini önemi büyüktür.
Karia ve Likya gibi uygarlıklara başkentlik etmiş bir yörede, çeşitli uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi antik kentlerin ve bu gibi yerlerin taşıdığı özellikleriyle, ülkemiz turizminde seçkin bir yeri bulunmaktadır.
Fethiye’ye kültür turizmi potansiyelini kazandıran bu zenginlikler arasında da, Fethiye Müzesi başta olmak üzere, ilçe sınırları içindeki Kayaköy, Gemile Adası ve tarihi kalıntıları, Kadyanda, Letoon, Oenanda, Pınara,Sidyma,Telmessos ve Tlos Antik kentleriyle, ülkemizin sayılı kanyonlarından birisine de ev sahipliği yapan Saklı kenti sayabiliriz.
Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde de yer alan Fethiye ilçesi, yemyeşil ormanlıkları, temiz plajları, Caretta Caretta cinsi nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları ile ülkemiz turizmi için, çok zengin bir potansiyele sahiptir.
İlçenin kıyılarının Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alması da, ilçeye turizm potansiyelini kazandıran doğal güzelliklerin, bu güzellikleri içinde yaşamını sürdürmekte olan canlıların ve tarihi zenginliklerin büyük duyarlılıkla korunmasına da önemli katkılar sağladığını söyleyebiliriz.
Okuyucularımıza, bu günkü köşe yazımda Fethiye ilçesine turizm potansiyelini kazandıran zenginliklerden bahsetmeye çalıştım.
Önümüzdeki üç günlük köşe yazılarımda da, ilçenin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerden özet olarak bahsedeceğim.
Bu zenginlikleri de, 1)Fethiye ilçe merkezindeki tarihi zenginlikler
2)Fethiye ilçesi sınırları içindeki tarihi zenginlikler şeklinde anlatacağım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ