Reklam
Reklam

FARKLI

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 09.03.2018
  • 422 kez okundu

Güne başlayalı ne kadar oldu? Ne yaptınız şimdiye kadar? Neleri tekrarladınız kez be kez muhtemelen hiç farkında olmadan?
İşinizi yaparken en son ne zaman düşündünüz “farklı ne yapabilirim” diye? Yapacağınız o küçük değişiklik nasıl bir fark yaratır en son ne zaman merak ettiniz?
İşte size farklı düşünen bir eğlence merkezinin, müze sahibinin hikayesi…
Yer Amerika, New York şehri. İşler azalmış, müzedeki sergiye gelenlerin sayısı epey düşmüştür.
Kendisinden para isteyen dilenciyi işe alır kahramanımız. Yeni çalışanından istediği şey basittir. Ona 5 adet tuğla verir. Bu tuğlalarla birlikte müzeyi içine alan bir kaç sokağı kapsayan bir tur atmasını ister. Elinde hep 1 adet tuğla olacak, onu taşıyacaktır. Kalanları ise yürüdüğü güzergahta istediği yerlere bırakacaktır. Tur sırasında bu tuğlaları elinde taşıdığı ile değiştirecektir. Çalışma süresince hep çok ciddi olacak, kimseyle konuşmayacak, sorulara asla cevap vermeyecektir. Turunu yaparken mutlaka müzeye girecek sergiyi gezecek ve ardından yeni turunu yapmak için müzeden çıkacaktır.
Adamın sokaklardaki ilk yürüyüşü anlamsız bakışlarla karşılanır. Çevredekiler bu esrarengiz adamı kuşkucu bakışlarla izlerler. Dördüncü turda artık fısıldaşmalar sorulara dönüşmüş, tuğlalar incelenmeye başlamış, izleyiciler kendi aralarında durumu anlamak için tartışmaya koyulmuşlardır.
İzleyen turlarda tuğlacıya eşlik edenler görülür. Hatta müzede uzun süre kalması nedeniyle ne yaptığını merak edenler, giriş ücreti olan 25 cent ödeyerek içeri girmeye başlarlar. Girmişken sergiyi de dolaşırlar elbette.
Rivayet o ki işe alındığı ilk gün 1000 civarında kişinin müzeye girmesini sağlar tuğlacı. Bir kaç gün sonra ise polis tuğlacıdan yaptığı şeyi, tuğla bırakıp alma ve yürüyüş turunu kesmesini ister. Zira onu izleyen büyük kalabalık nedeniyle trafik tıkanmaktadır. Tüm bunlar olurken müze gişesinde ise uzun bir kuyruk vardır.
Bu hikayenin kahramanı 1810-1891 yılları arasında yaşamış modern sirk ve eğlence merkezlerinin kurucusu olarak bilinen Phineas Taylor BARNUM’dur. Sahibi olduğu müze, eğlence merkezinin azalan ziyaretçilerini, gelirlerini arttırmak için seçtiği faklı bir yol, soruna farklı bir bakış. Anlaşılan başarılı da olmuş.
Fark… Farklılık yaratmak… Aslında çok da zor değil. Ancak hemen her şeyde olduğu gibi önce istemek, bu amaçla düşünmek ve denemek gerek. Her deneme elbette başarılı olmayacaktır. Yılmamak her denemeden ders alıp, sonuç çıkarıp tekrar denemek ise başarının anahtarı olacaktır.
Soruyu tek bir kelimeyi değiştirerek sorup bitireyim.
Hayatınızda en son ne zaman düşündünüz “farklı ne yapabilirim” diye? Yapacağınız o küçük değişiklik nasıl bir fark yaratır en son ne zaman merak ettiniz?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ