Reklam
Reklam

ELEŞTİRİ VE HAKARET

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 27.12.2018
  • 221 kez okundu

Sevgili okurlar son birkaç gün içinde Türkiye önemli bir olay yaşıyor. Metin Akpınar ve Müjdat Gezen yaptıkları konuşmalarda Cumhurbaşkanına hakaretten savcılığa götürülüp ifadeleri alındı. Ben kendilerini tanımam ancak Metin Akpınar’ın birlikte çalıştığı merhum Zeki Alasya yakın arkadaşımdı.

Bir şeyi unutmamamız lazım, demokrasi hiç kimseye hakaret etme hakkı tanımaz. İmalı veya dolaylı şekilde bile hakarete izin vermez. Bu kural dünyanın bütün demokratik ülkelerinde geçerlidir.

Sayın Metin Akpınar ve Sayın Müjdat Gezen bugünkü iktidarı eleştirecekleri yerde demokrasilerde onların yerine geçebilecek tek organ olan Anamuhalefeti 40 küsur yıldır başarısızlıklarından dolayı eleştirseler çok daha doğru olurdu.

Biz nedense mağlup takımı görmeyip galip takımı eleştiriyoruz.

İktidarda seçim kazanmış siyasi partiyi veya başkanını sevmeyebilirsiniz ama mağlup olanı eleştirmeyip kazananı eleştirirseniz istediğiniz neticeye asla ulaşamazsınız.
Kazananın kazanmış olması mağlup olanın zayıflığındandır.
Avrupa’da bu konuda uzun yıllardan beri unutulmayan bir söz vardır, “Galibiyet ve mağlubiyeti karşılıklı yapılan hataların sayısı tespit eder” derler.
Siz iktidarı değiştirmek istiyorsanız o zaman tek yapacağınız şey başta Anamuhalefetin 40 yıldır bugüne kadar hatalarını görüp, gösterip seçim kazanabilecek duruma gelmesini ve ülkenin gönlünü kazanmasını sağlamaktır.

Cumhurbaşkanının Genel Başkanı olduğu siyasi parti 17 yıldır her girdiği seçimi ve referandumu kazandı. Siz kaybeden ile uğraşıp onları eleştirip düzelmelerini sağlayacağınıza 17 yıldır başarılı olup girdiği her seçimi kazananı eleştirmeniz iktidarın değişmesine sebep olmaz. Tam tersine kuvvetlendirip hatalarını düzeltmelerini sağlar.

Anamuhalefet Partisi sanki her seçim ve referandumda yenilmeye programlanmış gibi. Hemen her yerde kendi içlerinde uyumsuzluk var. Uzağa gitmeyin burada Bodrum, Marmaris ve Muğla’da bile büyük hoşnutsuzluk var.
Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında iktidar partisi önümüzdeki yerel seçimlerden de galip çıkarsa bu sefer “neden kazandınız” diye yine Cumhurbaşkanı ve İktidar Partisini mi eleştireceksiniz? Yoksa Anamuhalefetin Genel Başkanının muhtemelen “ama oy sayımız arttı” sözünü mü alkışlayacaksınız?”.

Sizi seven ve sanatınızı takdir eden birisiyim ama kusuruma bakmayın eleştirilerinizin istikameti tamamen yanlıştır.

Şunu da unutmayın: dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde 40 küsur yıldır başarısız bir Anamuhalefet Partisi yoktur.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ