Reklam
Reklam

DÜŞÜNÜYORUM O HALDE DEĞİŞİYORUM

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 13.03.2018
  • 331 kez okundu

“Aynı ırmakta iki kez yıkanamayız”. Günümüzden iki bin beş yüz yıl önce yaşamış Efes’li bir düşünürün söylediği bu söz bugün de geçerli. Hayatın sürekli olarak değiştiğini, her an’ın ardından yeni bir an geldiğini ifade ediyor. Gelen her an’ın bir öncekinden farklı olduğunu anlatıyor. Değişimi güzel ve güçlü bir şekilde dillendiriyor.
Ne kadar çabalarsan çabala bir ırmakta iki kez yıkanamazsın. İkinci kez suya girdiğinde o artık başka bir ırmaktır. Suya ilk girdiğin zamanki hali yok olmuş, yeni ve öncekinden bütünüyle farklı bir ırmak halini almıştır. Çünkü su sürekli olarak akmaktadır. Akmasa bile su molekülleri sürekli hareket halindedir…
Değişmek yalnızca fiziksel anlamda yeni bir hal almak olarak algılanmamalı. Değişim, aynaya bakarken gördüklerimizle, doğayı seyrederken fark ettiklerimizle sınırlı değil. Düşünceler de değişir. Değişebilmelidir. Elbette sabah akşam farklı düşünmemiz, gün aşırı görüş değiştirmemiz gerekmiyor. Yaşadığımız dünyada gerekli olan beceri yeni durumlara uyum sağlayabilmek, esnek olmak, insanlarla kıvrak bir şekilde iletişim kurabilmektir…
Yaşam sürekli olarak değişiyor. Aksi takdirde ona yaşam denmesi mümkün olmazdı. Eğer yaşıyorsan değişeceksin. Daha doğrusu yaşamak zaten değişmek demek. Değişmek istemiyorsan, değişmeye direniyorsan yeniden düşünsen iyi olur. Yeterince yaşamıyor olabilirsin.
Aklımıza hemen tutarsızlık, dengesizlik, yanar döner kişilik gibi kavramlar gelmesin. İnsan kendi belirlediği ilkelerden ödün vermediği sürece tutarsız ya da dengesiz sayılmaz. Sadece her duruma ayak uydurabilen, her koşulun gerektirdiği davranışı sergileyebilen kimse olur. Bu nedenle görüş değiştirmek, sahip olduğumuzdan farklı bir şekilde düşünmek bizi ürkütmemeli. Uzlaşmak iki taraftan birinin fikir değiştirmesi, görüşünü esnetmesi, en azından buna açık olduğunu belli etmesi ile mümkün. Bu böyledir diyerek ayak diretmekle değil.
DOĞRU SÖYLEM
‘Ben böyle düşünüyorum’ şeklinde cümle kurmak “bu böyledir” demekten her zaman için daha doğru. Hatta üşenmeyip “ben şu anda böyle düşünüyorum” demek en iyisi. Çünkü bu böyledir demek, değişmeyen ya da bir süre için değişmeyecek olan bir durumu ifade ediyor. Bu böyledir; biz ne yaparsak yapalım bu böyledir, bunun başka bir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir…
Oysa ben şu anda böyle düşünüyorum; ben şu konuda, şimdi, bu görüşteyim dediğimiz zaman sözlerimizin altında önemli bir bilgi daha yer alır: bir süre sonra gerekli görürsem fikrimi değiştirebilirim. Biz söylemesek bile karşı taraf bu bilgiyi alacaktır: o şu anda böyle düşünüyormuş. Demek ki bir süre sonra başka bir şekilde düşünmeye başlayabilir. Bu söylem bizim esnek olabildiğimizi, gerekirse görüş değiştirebileceğimizi ifade eder. Uzlaşmaya açık olduğumuzu gösterir.
Bu böyledir demek yerine ben böyle düşünüyorum demenin çok önemli bir yanı daha var. Böyle söyleyerek fikirlerimizi güvence altına almış oluruz. Karşımızdaki kimse bize “hayır sen öyle düşünmüyorsun” diyemez. Henüz düşünce okuma makineleri icat edilmedi. Ama bu böyledir dediğimiz zaman, hayır yanılıyorsun, o öyle değil, şöyledir diyen biri kolaylıkla çıkabilir. Ayrıntı okyanusunda yüzerken bu son derece kolay.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ