Reklam
Reklam

DÜŞÜK KALORİLİ YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETLERİN VÜCUDUMUZA ETKİLERİ

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 13.03.2018
  • 319 kez okundu

İşte sağlık yazılarımızda yepyeni bir konu daha. Yenigün gazetesine özel sağlık konularında yine çok tartışılan bir konuyu daha aydınlatıyoruz. Diyetisyen Ceren Türk Yaşam kaynağımız organlarımız ve organlarımızın sağlıklı çalışması için yapmamız gerekenler.
‘Yüksek protein içeren diyetler günümüzde popülerliğini oldukça arttırmaktadır. Kilo denince herkesin akla gelen ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerden uzak durmak gelmektedir. Ancak bilinmiyor ki dengeli beslenmek için günlük almamız gereken protein ne kadar önemliyse karbonhidrattan ve yağdan da alınacak miktar o kadar büyük önem taşımaktadır.

Normalde günlük protein gereksinimi kilogram başına 0,8-1,2 gr kadardır. Sporcuların ise 1,5-2 gr dır.fazla protein tüketimi idara da kalsiyum atımını artırarak osteoporaza(kemik erimesine) sebep olmaktadır. Bunanla beraber hayvansal kaynaklı proteinler doymuş yağ ve kolesterol içerir. Bu da kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Düşük kalorili beslenme programları ile hızla kilo kaybı artar, bazal metabolizma hızı yavaşlar, vücutta serbest yağ asidi ve keton cisimleri (yağ asidinin parçalanmasıyla oluşan asidik moleküller) oluşumu artar ve mineral düzeyleri düşer. Bu şekilde düşük kalorili beslenme programları uygulamanın vücut işleyişinde meydana getirdiği bu değişiklikler;

baş ağrısı, sinirlilik, konsantre bozukluğu, yorgunluk, kalpte ritim bozukluğu, hipotansiyon, konstipasyon (kabızlık), amenore( adet görememe durumu), bulantı-kusma, cilt kuruluğu, kolesterol ve ürik asit düzeylerinde artırır, ağız içi yaralar, saç dökülmeleri ve tırnak kırılmaları gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için düşük kalorili diyetlere değil vücudumuz için gerekli günlük ihtiyacımızı karsılayacak beslenme programına ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenmek ve vücut ağırlığınızı azaltmak istiyorsanız, dikkat etmemiz gerekenler şunlardır;

Öğünlerde tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli miktarlarda tüketin.

Öğün atlamayın, sık sık ve az şekilde beslenmeye çalışın.

Kızartma, hamur işlerinden uzak durun.

Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durun.

Sıvı tüketiminizi arttırın. Günde 2-2.5 lt su tüketin.

Basit karbonhidrat (şeker , bal vs.) ve doymuş yağlardan (tereyağ, margarin) uzak durun.

Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın.

Spor yapın’.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ