Reklam
Reklam

Donald John Trump

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 07.06.2019
  • 176 kez okundu

Sevgili okurlar evvelki gün Amerika’dan Almanya’ya döndüm. Amerika’da birçok eski dostlarımla ve arkadaşlarla konuştum, bu arada hiç tanımadığım Amerikalılarla da karşılaştım ve konuştum.
Belki şaşırabilirsiniz ama %60 gibi bir çoğunluk Trump’ı destekliyor.
Trump’ın dedesi ve babannesi Almanya’da Baden’de doğmuşlar sonra Amerika’ya göç etmişler Trump ise New York’ta doğmuş annesi İskoç asıllı kendisi ise baba tarafından Alman kökenli.

Amerika’da bilhassa Florida veya Kalifornia gibi büyük turistik yerlerde işyerlerinde büyük çoğunluk Latin Amerikalılar çalışıyor ve büyük kısmı İngilizce bilmiyor veya çok az biliyor.
Taksilerin de büyük çoğunluğunda şoförler Latin Amerikalı…

Amerika bunlar gibilerini yabancı diye değil, İngilizce bilmedikleri için istemiyor çünkü konuşup derdini anlatamıyor. Trump’un Meksika hududu ile ilgili bazı karar ve konuşmalarını Amerikan halkı gerçekten destekliyor.

Amerikalının maddi durumu çok iyi, petrol ucuz, fiyatlarda büyük artışlar yok onun için dünyada ne oluyor diye fazla ilgilenmiyor. İlgilenenler ise Amerika’nın dünyaya gücünü gösterme zamanının geldiğine inanıyorlar.

Amerikalıların bir kısmı dünyanın Amerika’nın gücüne fazla inanmadığını iddia ediyor ve bu gücü artık göstermesini istiyorlar.
Bu takdirde Amerika Birleşik Devletlerinin nükleer silahlarla teknolojik gücünü göstermesi çok büyük toplu insan kayıplarına sebep olacaktır, bunu Amerika hiçbir zaman istemedi.
Buna rağmen Amerikan halkının çoğunluğu artık güçün ispat edilmesinin zamanının geldiğine inanıyorlar.

Diğer yandan Amerika’nın teknolojik savaş gücünün Rusya ve Çin dahil dünyanın tamamını defalarca katlayacağına inananlardanım. Bilhassa uzay teknolojisi tamamen Amerika’nın elinde.
Bunu cahillere ispat etmesi demek milyonlarca insanın ölmesi demek…
Gönül bu teknolojinin insanların ölümüne değil tam tersine refahına sebep olmasını istiyor.

”Gelecek savaşların kazananı cesaret veya nüfus çoğunluğu değil sadece teknoloji olacaktır”
Margaret Thatcher.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ