Reklam
Reklam

Devlet eliyle betonlaştırmak !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 16.04.2018
  • 225 kez okundu

İnsanlar yaşadığı bir bölgede bulunan çevrenin tahrip edilmesinden oldukça rahatsız oluyor. Koyların ,kıyıların talana açılmasına birde yerel yönetimler çanak tutuyorsa vay bu cennet kıyılarımızın haline .Şimdiki sıkı durun ! Bodrum’un Tilkicik koyu Muğla valiliğinin ÇED’e gerek yok kararından sonra betonlaştırılırken ,Tilkicik Burnu’nda 75 adet villa ve 50 odalı butik otel inşaatı devam ederken deniz doldurularak marina yapılmak isteniyor.

Bodrum Tilkicik Burnu’nda Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. tarafından yapılması planlanan kıyı düzenleme dolgu ve iskele projesi için Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 16 Ağustos 2016’da ‘ÇED gerekli değildir’ kararı veriliyor.

Hürriyetten İdris Emen’in haberine göre; çevrecilerin mücadelesi sonucu betona dönen Tilkicik burnu kısmen de olsa kurtuldu. Bodrum sakinleri ise kıyı düzenleme dolgu ve iskele projesinin yanı sıra Tilkicik Burnu’nda yapımı devam eden 75 adet villa ve 50 odalı butik otel kapsamında marina yapılmak istendiğini belirterek ‘ÇED gerekli değildir’ kararına itiraz ediyor.

158 vatandaş kararın iptali için Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davalı taraf Muğla Valiliği mahkemeye verdiği savunmada söz konusu proje için 25 Kasım 2014’te resmi gazetede yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında ‘ÇED gerekli değildir’ kararının verildiğini belirterek projenin ülke turizmine katkıda bulunacağı ve tesisin yaratacağı istihdam nedeniyle davanın reddedilmesini istiyor. Muğla valiliği bu savunmasıyla bile bile Tilkicik koyunun talan edilmesine göz yumarken koyda yatırım yapan şirkete çanak tutuyor!

Davaya müdahil olan Aksoy Bodrum Taşınmaz Yatırımları A.Ş. ise mahkemeye verdiği savunmada, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının marina projesi için değil, kıyı düzenleme dolgu ve iskele projesi için verildiğini belirterek Marina projesi için ÇED süreci başlattıklarını bildiriyor. Yani sizin anlayacağınız koyda iki ayrı proje varmış gibi işi kotarmaya çalışıyor.

Ancak ,Başvuruyu değerlendiren mahkeme, 20 Aralık 2016’da aldığı ara kararla bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasını istiyor. İnceleme sonrası hazırlanan bilirkişi raporu mahkemeye sunulurken, kıyı düzenlemesi, dolgu ve iskele projesi ile Epique İsland Marina projesinin entegre ve birbirini tamamlayan projeler olduğu belirtilen bilirkişi raporunda, 2 projenin ayrı ayrı değerlendirilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Ayrıca kıyı düzenlemesi ile ilgili, “Özellikle sadece villa sakinlerinin kullanımı (denize girme, güneşleme vb. amaçlar) için 1.170.097 metrekare büyüklüğündeki alanın kıyı düzenlemesi ve iskele alanı olarak düzenlemesinde kamu yararı olup olmadığının değerlendirilmesinin muhtaç olduğu…” belirtiliyor.

Tilkicik Burnu’nun önemli doğa alanı içerisinde yer aldığı belirtilen raporda, “Bundan sonra yapılması planlanan liman ve iskele inşaatlarının ayrıntılı bir ÇED sürecinden geçmesi gerektiği, bu gerekçelerle dava konusu ÇED gerekli değildir kararının kamu yararına, mevzuata ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı” yönünde görüş belirtiliyor.

Bilirkişi raporunu dikkate alan Muğla 2. İdare Mahkemesi, kıyı düzenleme dolgu ve iskele projesi için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal ediyor.

Tilkicik koyu ve devamındaki burun önemli doğa alanı statüsünde bulunurken , Deniz lavantası ve Deniz çayırlarına ev sahipliği yapıyor. Dahada önemlisi Akdeniz Foku yaşam alanıda burada bulunuyor.

Kimse kimseyi suçlamasın. Tilkicik koyunun yapılaşmasında görüldüğü gibi Muğla sahilleri Devlet eliyle betonlaştırılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ