Reklam
Reklam

DEPREM OLASILIĞI

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 07.03.2019
  • 145 kez okundu

Sevgili okurlar Australya’da otel’de yaşlı bir Alman karı-koca vardı, kendileri ile konuştum ve birgün birlikte yemek yedik. Adam 75 yaşında emekli bir Jeoloji Profesörü, eşi de Jeoloji doktoru. İkisi de Doğu Almanya’nın Dresden şehrinde doğup büyümüşler. Adam iki defa doktora yapmış, üstün zekalı biri.

Bende hazır yakalamışken Türkiye’de depremle ilgili bilgi alayım diye sorular sormaya başladım. Alman Profesör gülümsedi ve “15-20 sene önce İstanbula gelmiştik, Almanya’da çalışan bir Türk komşumuz davet etmişti. Biz orda iken evlerinin mutfak su borusu tıkandı. Birkaç değişik kişi geldi baktı, açamadı. Bende evin planında su giderlerinin gösterilmiş olması gerektiğini söyleyip planları istedim. Bu isteğimi tercüme edince tesisatçı güldü ve Türkiye’de evlerin büyük çoğunluğu plana göre yapılmaz, bu göstermeliktir” dedi.

“Şimdi bu durumda deprem’in sizin için ne kadar önemli olduğunu çok iyi anlıyorum. Eski binaları yıkıp yenilerini yaptıklarını duyuyorum ama benim ümidim az. Bu kafa ile inşaat sektörünün depreme dayanıklı inşaat yapacaklarına inanmam çok zor, Osmanlılar zamanında yapılan inşaatlar çok daha sağlammış”.

“Bir diğer gerçekte depremlerin ne zaman olacağının bilinmemesi. Bunu dünyada hiçbir bilim adamı bilemez, biliyorum derse yalan söyler. Fay kırılmış, çatlamış bunların hiçbiri depremin ne zaman olacağını göstermez. Bir dakika sonra da olabilir, on sene sonrada. Bunun için esasında depremlerin tarihi geçmişine bakılır ve ona göre tahmini olarak söylenir”.

İstanbul’da büyük bir deprem olsa idi herşeyden önce Camii minarelerinin hiçbiri kalmazdı. Minarelerin hangi tarihte yapıldığına bakın.
Bakınız İstanbul’da örneğin son 500 sene içinde ne zaman, ne aralıkla ve ne kuvvette deprem olmuş. Bunun tekrarıdır herşey. Yinede tahmini olarak benzer aralıklarla, benzer kuvvette deprem beklemek bugünkü bilim imkanları ile en doğrusudur. Bütün bunlara rağmen yeni yapılan inşaatların uzmanlara tam sorumluluk verilerek çok daha sıkı ve detaylı olarak kontrol edilmesi depremlerde çok sayıda insan hayatı kurtaracaktır.

Netice olarak Alman hoca depremlerin ne zaman olacağını bilmenin bugünkü bilim yelpazesi içinde imkansız olduğunu çok açık ve net ifade ett.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ