Reklam
Reklam

Deniz turizmi !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 13.03.2018
  • 271 kez okundu

Yeni bir turizm sezonuna girmek ürezereyiz . Bu nedenle bu günlerde turizm gündemde . Haberler turizmin bu sezon çok iyi olacağı yönünde . Yaşadığımız yer turizm bölgesi olduğu için de turizm bizleri direkt olarak ilgilendiriyor. Yöre halkıda turizme bel bağlamış durumda .

Bütün bunlara rağmen sevindirici haberlerin yanı sıra turizmimizi kötü yönde etkileyecek haberlerde gündemde . ‘Deniz turizminde tehlike çanları çalıyor’ açıklaması Deniz turizmindeki önemli bir sorunu ortaya koyuyor. Başta Bodrum, Antalya ,Marmaris olmak üzere Ege ve Akdeniz’de faaliyet gösteren 2 bin 500 gezi teknesi ve gulet lerin %90’ı sorumluluk sigortası yaptırmıyor . 3 Milyondan fazla turist sigortasız olduğunu bilmeden seyahat ediyor.

İnsanı şaşırtan bu açıklamaya göre bu sorun yıllardır devam ediyor. Sorumlusunun turizm bakanlığı olduğu da belirtiliyor. Türk P&I Sigortası Genel Müdürü Ufuk Teker, Ticaret Kanunu’na göre, 300 groston ve üzeri deniz araçları ile 12 ve üzeri yolcu taşıyan deniz araçlarının su araçları sorumluluk sigortasını zorunlu yaptırması gerektiğini söylüyor.

Deniz turizminde kullanılan tüm araçların sigorta teminatı alması gerektiği belirtilirken , bu araçların çalışma müsaadelerinin Turizm Bakanlığı tarafından verildiğine dikkat çekiliyor. Bu teknelerin her yıl yenilemek zorunda oldukları denize elverişlilik belgelerinde Turizm Bakanlığı sigorta zorunluluğu isterken, üçüncü şahıslara karşı teminat limitleri belirtilmiyor. Seferlere katılan yolcular sigortalı görünse de ne yazık ki tazminat limitleri yok.

TÜRK P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, deniz turizminde sorumluluk sigortasının kullanımının yaygın olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Hem deniz aracı sahipleri hem yolcular herhangi bir kaza riskine karşı korumasız. Geçtiğimiz yıllarda ciddi kazalar meydana geldi. Bunlardan en çarpıcıları Bodrum ve Antalya’da yaşandı. Kazalarda hayatını kaybeden turistlerin tazminat talepleri karşısında işletmeciler ödeme yapmakta zorlandı. Bu konuyu uluslararası krizler açısından da ciddiye almak gerekiyor. Olası kazalarda yolcu sigortalarının yapılmamış olması ciddi krize sebep olabilmekte. Mevzuatta uygun limit olmaksızın teknelerin liman çıkışlarına izin verilmemesi, denetimlerin çok iyi yapılması gerekiyor.”

Turizmin gerektirdiği olmazsa olmazları yapmak zorundasınız . Yoksa bu kafayla turizm olmaz! Eğer yabancı turist sigortasız olduğunu öğrenirse bırakın Deniz turizmini ülkeye gelmez .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ