Reklam
Reklam

DARBELER BİTMİŞTİR

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 02.01.2019
  • 216 kez okundu

Sevgili okurlar, Türkiye’de darbeler bitmiştir, Türk halkı darbelerle herhangi bir değişiklik olmadığını görmüştür. Bundan sonra darbe düşünmenin bile bu ülkeye zararı olacaktır.
Ben 1980 darbesinde Türkiye’den çok uzaktaydım, öncesinde neler olduğunu, darbeye neyin sebep olduğunu da iyi bilmiyordum. Yıllar sonra Kenan Evren Paşa’ya sorduğumda hemen kalkıp içerden bir kitap getirdi ve “oku bunu herşeyi anlarsın” demişti.
Kitabı kendi yazmış ve ismi “Ne demişlerdi, Ne dediler, Ne diyorlar”. Kitapta 12 Eylül’den önceki gazetelerden birebir yazılar alınmış, sonra darbeden sonraki yazılar ve en son aradan 15-20 sene geçtikten sonra yine aynı gazetelerden, aynı yazarların yazıları.

İnanılacak gibi değil…Aynı yazarlar 15-20 sene içinde nasıl çark etmişler…Darbeyi alkışlayanlar referandumda %93 ile darbeyi tasdik edenler, bir süre sonra karşıt olmuşlar.

Bunları okuduktan sonra bırakın darbe yapmayı insan düşünmeyi bile istemez.

Her fırsatta burada yazıyorum, demokrasilerde iktidarı değiştirmek için tek çare Anamuhalefeti güçlendirmektir bunun dışında hiçbir şey düşünmek akıl işi olamaz. Biz ise Türkiye’de maalesef bunu yapmıyoruz ve iki lafın arasında ima yolu ile bile olsa hala darbelerden bahsediyoruz.
Anamuhalefet sadece laf , palavra ve kavga ile güçlenmez, doğru ve zamanında değişim ile güçlenebilir. Genç, cesur ve halka hitap etmesini bilen insanlarla güçlenir. Koltuklara uhu ile yapışmamış, zamanında çekilmesini bilen insanların varlığı ile güçlenir. İstifa etmenin ayıp olmayıp büyük bir onur olduğunu anlamış olan erdemli insanların varlığı ile güçlenir.

Önümüzde bir yerel seçim var, Anamuhalefet 40 küsur yıldır seçim kazanamıyor, şimdi kazanmak için ne yapıyor?
Her seçimi kaybeden Genel Başkan ve Yönetimi değiştirip, gençleştirme değişikliğini mi denedi?
Parti içi demokrasiyi mi denedi?
Birbirleri ile geçinemeyen ve sürtüşmeleri ayyuka çıkmış olan kişileri kenara çekip ihtar mı verdiler, görevden mi aldılar?
40 küsur yıldır yapmadığı neyi denedi de seçim kazanacak?
Tam tersine genç Türkiye nüfusunda 70 ila 82 yaşındaki insanları Genel Başkan ve Belediye Başkanı yaptılar.

Bu büyük hataları yap sonra seçim kazanmaktan bahset…Olmadı darbeleri ima et…

Bu işin demokrasilerde zorla değil, liderlerin değişimi ile olabileceğini hala anlamadılar…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ