Reklam
Reklam

DAHA İYİ HATIRLAMAK

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 21.09.2018
  • 1.590 kez okundu

Sizde yaşıyor musunuz bilmiyorum ama sıklıkla geçmişte çok iyi hatırladığım şeyleri unuttuğumu artık hatırlamadığımı hissediyorum.

Hatta Cem Yılmaz’ın gösterilerinde anlattığı öyküde olduğu gibi çok eğlendiğim ama ne olduğunu anlatamadığım, belli belirsiz anların, cümlelerin geride kaldığını gördüğüm zamanlar oluyor.

Kimi zaman ise yaşarken bunu kesinlikle unutmam dediğim şeyleri aldığım notlardan hatırladığım, ne zaman ne hızda belleğimden silikleştiğini fark etmediğimi görüyorum.

Hafıza tekniklerine ilişkin yaptığım okumalarda daha iyi ve daha uzun süre hatırlamak için basit ama etkili olan bir yöntem olduğunu fark ettim. Bunun hiçbir ek maliyeti ve yükü de yok üstelik. Sadece, biraz zaman ayırmak ve bolca hayal gücü yeterli.

Sussex Üniversitesi’nden bilim insanı Chris Bird hafıza ve hatırlama üzerine araştırmalar yapar. İzlediği yöntem basittir aslında.

Bird, denemeye katılan öğrencilerini 2 gruba ayırır. Her grubu ayrı ayrı olarak beyin tarayıcısı içine yatırıp YouTube’dan kısa videolar izlemelerini ister. Bir gruptan her videodan hemen sonra o sahneyi zihinlerinde yeniden canlandırmalarını ve kendi kendilerine anlatmaları için kısa bir süre verir. Diğerlerinde ise boşluk olmadan doğrudan bir sonraki videoya geçer.

Videoları kendi kendilerine anlatan grubun bir hafta kadar sonra bile olayları doğru hatırladıkları görülür. Diğer gruba kıyasla iki kat daha fazla ayrıntı doğru ve net hatırladıkları tespit edilir.

Sizler de bir olayın hafızanızda iyi yer etmesi için biraz zaman ayırarak onu kendinize anlatın ve bunu yaparken bilinçli olarak en göze çarpan ayrıntılar üzerinde durun. Benzetmeler yapın, duygularınızla bağlantılar oluşturun. Böylece daha uzun süre ve daha iyi hatırlayacaksınız. Ben deniyorum, işe yarıyor doğrusu…

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ