Reklam
Reklam

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ BAKIŞI?

Faik İlter
Faik İlter
  • 21.07.2014
  • 454 kez okundu

Biliyorum teknolojinin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ne alakası var diyeceksiniz. Ama teknolojiyi iyi kullanan bu seçimi alacak. Çünkü internet yaşamamızın her katmanında bizi sarıyor. Sıkıldığımız zaman kafamızı dağıtmak , mutlu olduğumuzda sevdiklerimize hediye almak istediğimizde, bir bilgiyi ihtiyaç duyduğumuzda hep internete giriyoruz. Her türlü bilgi dahilinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri için araştırma yapmak istediğimizde de interneti kullanıyoruz. Bende sizin için adayların internet performans analizini çıkarttım.
Önce sayın Selahattin DEMİRTAŞ’la başlamak istiyorum. Demirtaş Halkların demokrat partisi eşbaşkanı görevini yürütmektedir.Selahattin Demirtaş ‘ın internette gazete haberleri dışında bir sitesine rastlamadım. Ama facebook olarak “facebook.com/HDPdemirtas” 1.009.235 kişilik bir grubu vardı. Bu gruptaki paylaşımlarından edindiğim bilgi tam anlamıyla facebook kullanıcısıdır.Twitter olarak ise “twitter.com/hdpdemirtas” 338.000 kişilik bir gruba ulaşmıştı. Twitter çok kullanan birisi olmadığını düşünüyorum bazen 4 gün hiç tweet atmıyor hashtag (twitter konularına verilen ad) paylaşımlarıda hemen hemen yok denecek kadar azdı.
Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın internet site performansına bakmak istersek twitter olarak 4.360.000 kişi takip etmektedir.Twitter konusunda günde 2 yada 3 defa twit atmaktadır. Ama hashtg olarak paylaştıklarıda mevcuttur ama twitter kullanımı Ekmeleddin beyin kullanımına göre çok altındadır. Facebook olarak bakarsak 5.423.776 kişi takip etmektedir. Facebook için çok insan takip etmektedir ama paylaşımı çok yetersizdir. Ama internet sitesi yani www.rte.com.tr olarak rakiplerinin çok üstünde bir internet sitesine sahiptir.
Sayın Prof.Dr.Ekmeleddin İHSANOĞLU 10 yıl boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği yapmıştır. Sonuçta çok yeni olduğu için facebook olarak “facebook.com/ekmelihsanoglu” adlı linkteki verilere göre 212.496 kişiye ulaşmıştır. Burda anlık ve günlük program ve paylaşımları yapmaktadır facebok için yeterli paylaşımlardır. Twitter a gelince 208.000 civarı bir grubun takipi altındadır.Hashtag ve anlık twit bildirimleri yeterlidir.Sonuçta aniden ortaya çıkan bir adaylık dönemi için baya iyi bir twitter kullanıcısıdır. Yetersiz kısmı www.ihsanoglu.com internet adresinin basitliğidir. Yetersiz bir çalışma sonucu hizmete açılmıştır. Site kategori kısmında bile bizim Muğla’mızda yani yeni adıyla Menteşe’mizde ki bazı kurumlarımızın sitelerinde olduğu gibi ingilizce category yazılmaktadır işi bilen kişilerle çalışılmadığı için böyle olmuştur.
Sonuç olarak adayların hepsi için şunu diyebilirim ne facebook sayfalarında, ne twitter sayfalarında, ne internet sayfalarında ne de herhangi bir tanıtıcı broşür yada reklam materyalinde ne ATATÜRK vardır ne de TÜRK BAYRAĞI. Bu ülke bayrak için bir çok canlar vermiştir bayrağımızı neden sahiplenmiyorlar ayrıca Atatürk’ümüzün düşüncesi bütün halkımızı kaplar onun gösterdiği yol Türkiye’mizin ileri vizyonuna katkı olacaktır. Umarım siyasetçilerimiz artık bu iki gerçeğide sahiplenirler. Bir diğer hususda internet siteleri com.tr ve com dur yani şirket siteleri gibidir bunlarda org.tr olmalıydı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi teknoloji kullanımı dalında kazananlar şunlardır:
Twitter : Selahattin DEMİRTAŞ
Facebook: Ekmeleddin İHSANOĞLU
İnternet Sitesi: Recep Tayyip ERDOĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ