Reklam
Reklam

Ciddi durum

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 09.05.2019
  • 164 kez okundu

Sevgili okurlar bir süredir yurtdışındayım ve televizyon ve gazetelerden İstanbul seçimleri ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu kararı her saat başı tekrarlanıyor.

Avrupa Birliği Parlamentosu bu ayın 26’sında seçime gidiyor, seçilmek isteyenler işi öyle büyüttüler ki olağanüstü bir durum ortaya çıktı.
Alman sözcü aynı zarf içinde aynı sandığa atılan oylarda Büyükşehiri iptal edip diğerlerini kabul eden mantığın gerekçesinin bütün dünyaya herkesin anlayacağı gibi açıklanması gerektiğini bildirdi. Hemen hemen bütün Avrupa bunun üzerinde duruyor ve hiçbir şekilde hukukta böyle bir şeyin olmasının mümkün olmadığını iddia ediyorlar.
Herkes acilen Yüksek Seçim Kurulunun gerekçeli kararını bekliyor ancak bu kararında diğeri gibi çok uzun süreceği iddia ediliyor.

Bundan sonra ne olur sorusuna ise ilk verilecek cevap 23 Haziran’da İstanbul’da okulların yaz tatiline girmiş olması ve çok sayıda ailenin yazlık evlerine gideceği ve seçimlerde oy kullanamayacakları gerçeği.
Siyasetle ilgilenmeyen ve tatili siyasetin üzerinde gören çok sayıda ailenin mevcudiyeti.

Diğer bir gerçek ise Yüksek Seçim Kurulunun gerekçeli kararının mantık ve hukuka uymaması halinde AB ve Amerika nasıl karar alabilirler? Bir taraftan S400’ler konusu da henüz çok sıcak.
Unutmayalım AB Türkiye’nin 1. numaralı ihracat yaptığı ve en fazla döviz elde ettiği yer. Bu döviz gelmezse nasıl telafi edilir?

Realist olarak düşündüğünüz takdirde Euro’nun 10 liraya vurması, Dolar’ında ona yakın hale gelmesi kaçınılmaz. Bu da ülkeye çok büyük pahalılık getireceğidir.

Yani seçimler veya YSK kararı bir yana, büyük pahalılık yolda görünüyor.

Sevgili okurlar asla felaket tellallığı yapmıyorum gerçekleri yazıyorum, Avrupa’dan baktığınızda aynen bunu görüyorsunuz eksiği var, fazlası yok.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ