Reklam
Reklam

CHP’DE GERGİN KUTLAMA

CHP’DE GERGİN KUTLAMA
  • 11.09.2019
  • 336 kez okundu

CHP’nin 96’ncı kuruluş yıl dönümü kutlama yemeğine Milletvekilleri Burak Erbay ile Mürsel Alban ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün konuşmaları damga vurdu.
Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı konuşma ile ortamı yumuşatmaya çalıştı.
Erbay: “Kavga etmenin, ötekileştirmenin kimseye faydası yok”
Alban: “İhanetçileri unutmamak azım”
Gürün: “Mızı çıkaranlarla işimiz yok”
Salıcı: “Hiçbir parti içi mesele, hiçbir iki yoldaşım arasında yaşanan diyalog, bizim Adalet ve Kalkınma Partisi ile olan mücadelemizden daha büyük, daha kutsal değildir”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla Muğla İl örgütü tarafından dayanışma ve beraberlik yemeği düzenlendi.
Menteşe ilçesinde bir restoranda düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı gecede, 96. Yıl pastası kesildi, partililer Muğla Zeybeği oynadı.
“O GÜN BUGÜNDÜR TESPİH ÇEKMİYORUM”
Yemeğe katılan CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, burada yaptığı açıklamada, bir yıl önce Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğunu hatırlattı.
Salıcı, göreve geldikten sonra genel merkez tarafından kendisine bir oda ve araba tahsis edildiğini anlattı.
Birinci günü tamamladıktan sonra arabaya bindiğini belirten Salıcı, “Bir baktım oturduğum koltuğun önünde tespihler var. Ben tespih kullanmıyorum. Bu her halde benden önce görev yapan değerli genel başkan yardımcımızdan kalma. Şoför arkadaşımıza, ‘Bu tespihler bizim değil dimi?’ dedim. ‘Başkanım ben sizin için aldım’ dedi. ‘Hayırdır’ dedim. ‘Bu örgüt size çok tespih çektirir’ dedi. Ben o gün bugündür tespih çekmiyorum.” diye konuştu.
Salıcı, CHP’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi olduğunu, örgütün de Atatürk’ün örgütü olduğunu dile getirdi.
Bundan gurur duyduklarını ifade eden Salıcı, “Biz, örgütümüze, partimize ve ülkemize hep beraber sahip çıkacağız. Bunu da kendi içimizde birliğimizi, beraberliğimizi devam ettirerek yapacağız. 96. yaşımızı kutluyoruz. 96 yıldır var olan dünyada kaç tane siyasi parti var? Emin olun çok yok. Biz den daha eski, daha önce kurulmuş siyasi partiler bir avuç. Çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.
“CHP KONUŞAN BİR PARTİ”
Salıcı, konuşan bir siyasi parti olduklarına vurgu yaparak, şunları kaydetti:
“Bu meseleleri konuşmak demek olduğundan daha büyük bir hale getirmek demek değil. Hiçbir parti içi mesele, hiçbir iki yoldaşım arasında yaşanan diyalog, bizim Adalet ve Kalkınma Partisi ile olan mücadelemizden daha büyük, daha kutsal değildir.”
“BİZİM CANAN’I KİMSEYE VERMEYE NİYETİMİZ YOK”
Salıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan yumurtalı saldırı ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı hapis cezasına da değindi.
Kılıçdaroğlu’nun linç girişimine uğradığını anımsatan Salıcı, “Tutuklu yok. Bugün partimiz kendi raporunu açıkladı. O raporda kim olduklarını, yüzlerini de, yapmış oldukları eylemleri de açıklıkla göreceksiniz. Ama senin gördüğünü savcı görmüyor olacak. Genel başkanımıza bir kaç gün önce Kuşadası’nda yumurtalı saldırı yapıldı. Onu yapan da serbest. Ama 7 sene önce atmış olduğu twitlerden dolayı Canan yoldaşıma 10 yıl verdiler. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Canan bizim yoldaşımız. Canan bizim kardeşimiz. Canan bizim il başkanımız. Bizim Canan’ı kimseye vermeye niyetimiz yok.” ifadelerini kullandı.
Salıcı, Muharrem ayında olduklarına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Muharrem ayı, matem ayı. Oruç tutan bütün kardeşlerimizin oruçlarının kabul olmasını diliyorum. Acılarını paylaşıyorum. Bazen milli günlerimiz ile din günlerimiz çakışabiliyor. Onun için partimizin kuruluş günümüzü bugün yapıyor olmamızı da anlayışla karşılamalarına inanıyorum.”
“PARLEMENTER SİSTEM GERİ GELECEK”
İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ise CHP’nin İçişleri Bakanlığına verilen bir dilekçe ile değil savaş meydanlarında kurulduğunu söyledi.
Günün anlam ve öneminin büyük olduğunu belirten Zeybekoğlu, “Partimizin ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cumhuriyet Halk Partisi İçişleri Bakanlığına verilen dilekçe ile değil savaş meydanlarında kurulmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi halkın sigortasıdır. Önümüzdeki seçimlerde CHP iktidar olacak, hak, hukuk ve adalet yerine bulacak. Parlamenter sistem geri gelecek” ifade etti.
“CHP BİRİNCİ PARTİ”
Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise 31 Mart ve İstanbul seçimlerinden sonra tünelin ucunun göründüğünü belirterek, CHP’nin Türkiye’de şuan birinci parti olduğunu kaydetti.
GÜRÜN, ALBAN VE ERBAY GERGİNLİĞİ
Konuşmalar sırasında geceye Milletvekilleri Burak Erbay ile Mürsel Alban ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün arasındaki gergin konuşmalar damga vurdu.
“KAVGA ETMENİN FAYDASI YOK”
Muğla Milletvekili Burak Erbay, yaptığı konuşmada, 96. Kuruluş yıl dönümlerini kutlayarak, “Atatürk’ün iki büyük eserimden birisi dediği partimiz 96 yaşında. Türkiye genelinde kurulan ittifak Muğla’da devam etmiyor. Niye bir araya gelemiyoruz? Bunu her yerde dile getirmeye devam edeceğim. Kavga etmenin, ötekileştirmenin, ayrıştırmanın kimseye faydası yok. Bu politikadan bir an önce vazgeçmemiz gerekiyor.” dedi.
“İHANETÇİLERİ UNUTMAMAK LAZIM”
Erbay’ın konuşmasının ardından CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban kürsüye geldi.
Alban, parti içi sorunların danışma kurullarında tartışıldığını anımsatarak, “Barışın dilini kullanalım. Samimiyeti ortaya koymamız lazım. Partimize gönül veren herkese sahip çıkmamız lazım. Şunu da unutmayalım. İhanetçileri de unutmamak lazım. İhaneti asla kabul etmiyorum arkadaşlar.” diye konuştu.
“BİZİM MIZI ÇIKARANLARLA İŞİMİZ YOK”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Her doğum günümüzde geleceğe yönelik neler yapabileceğimizi çatık kaşlarla değil tatlı dillerle söyleriz. Geçen 18 yıl gerçekten çok ağır geçti. Bu kadar uzun süre ve ağır şartlarda muhalefette kalan bir partinin bir takım hataları olabilir. Fakat münakaşalara girmememiz gerekiyor. Mızı çıkaranlar kendisini iyi değerlendirsin. Bizim mızı ile işimiz yok. Biz önümüzdeki seçime kilitlenmeliyiz” dedi.
“CUMHURİYET HALK PARTİSİ DEVLETİ KURAN PARTİ”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de CHP’nin 97. ya da 98. yaş gününü iktidar olarak kutlayacaklarını ileri sürdü.
“Doğum günümüz kutlu olsun” diyen Gürün, “96 yıl gerçekten dünya siyaset tarihinde önemli. Cumhuriyet Halk Partisi devleti kuran parti. O Cumhuriyet Halk partisi ülkeyi kurtardıktan sonra büyük bir kalkınma ve büyük bir yürüyüş başlattı. Burada bulunan herkes o büyük mirasın sahipleri.” diye konuştu.
“ÖNCE KENDİMİZLE BAIŞMALIYIZ”
Gürün, siyaset yapmanın şeklinin değiştiğini anlatarak, “Bizler önce kendi içimizde barışmalıyız. Barış içinde en üst yönetimden sade üyelerimizle birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimlerini almalıyız. İttifak yakmak durumundayız. Siyaset yapmanın şekli değişti. Rejim değişti. 96 yılın bize verdiği görev bilinciyle hareket etmeliyiz. Kavga etmeden bir arada büyük hedefe, kişisel hedefleri bir yana bırakarak yürümemiz lazım.” dedi.
Dayanışma ve Beraberlik yemeğine, Salıcı’nın yanı sıra, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Burak Erbay ve Suat Özcan ile İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ilçe belediye başkanları, geçmiş dönem milletvekilleri, ilçe örgütleri, STK temsilcileri ve partililer katıldı.
Haber: Osman AKÇA

Muğlaspor evinde mağlup: 0-1
Spor Toto 3’üncü Lig 3’üncü grupta mücadele eden Muğlaspor, evinde konuk ettiği Bayrampaşa’ya 1-0 mağlup oldu. Muğla Atatürk Stadında oynanan...
28. Ula Boğa Güreşleri
Muğla’nın Ula ilçesinde 28’ncisi gerçekleştirilen Boğa Güreşleri Festivali’nde sahiplerinin elinden kaçan boğalar nedeniyle heyecanlı anlar yaşandı. Boğa güreşi arenasında gerçekleştirilen...
Bodrum’da orman yangını çıktı
Muğla’nın Bodrum ilçesi Mumcular Mahallesi Gökpınar mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangına, Muğla Orman...
“Kent Ressamı” 30. kişisel resim sergisini Bodrum’da açıyor
“Kent Ressamı” olarak tanınan Ressam Gülnur Efendioğlu 30. Kişisel Resim Sergisini 16 Eylül’de Bodrum’da açıyor. Muğla’nın eski kent dokusunda yer...
Yıldırım ciğerlerimizi yaktı 15 HEKTAR KÜL OLDU
Muğla’nın Ortaca ilçesinde, yıldırım düşmesi sonucu çıkan ve kontrol altına alındıktan sonra rüzgarın etkisiyle tekrar aktif hale gelen orman yangını...
Yağmurda ıslanan köpeği kıyafetiyle kuruladı GENÇ MUHABİRDEN İNSANLIK DERSİ
Muğla’da, yağmurda ıslandığı için titreyen köpeği, terziden aldığı kıyafetiyle kurulayan genç kız, vatandaşların takdirini topladı. Menteşe ilçesinde, yağmurda ıslanmış ve...
Jandarma’dan insan ticareti ve fuhuş operasyonu
Muğla’nın Ula, Ortaca ve Marmaris ilçelerinde insan ticareti ve fuhuş olaylarına adı karıştığı belirlenen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan...
Milas’ta gün boyu kazalar meydana geldi
Milas’ta Cuma günü akşam saatlerine doğru yağmaya başlayan yağmur, hazırlıksız olan sürücülerin kaza yapmasına neden oldu. İlk kaza İnönü Caddesi’nde...
Girişimci Kadınlar belgelerini aldı
KOSGEB, İŞKUR ve MUTSO işbirliğinde gerçekleştirilen Girişimcilik Eğitimleri sona erdi. İki grup olarak düzenlenen eğitimlerin ardından 38 kadın girişimci adayı,...
MSKÜ’de, “Proje Geliştirme ve Yönetimi” eğitim verilecek
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde (MSKÜ), 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle lisansüstü öğrenciler için “Proje Geliştirme ve Yönetimi” dersi verilecek. MSKÜ,...
“Meclis, PKK’yı kınayamayan irade tarafından yönetiliyor”
Muğla Büyükşehir belediyesi Meclisi’nin son toplantısına AK Parti Grubunun Fethiye Körfezi ve bölücü terör örgütü PKK’nın çıkardığı orman yangınları ile...
Zeybekoğlu; “İki yüzlü AK Parti politikalarından ve politikacılarından bu ülke sıkıldı”
Muğla Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclisinde yaşanan önerge polemiğini AK Partililerin terör örgütü PKK propagandasına dönüştürdüğünü söyleyen CHP Muğla İl...
Muğla Susamı, Japon sofralarının vazgeçilmezi
Türkiye’de sadece Muğla’nın Gökova bölgesinde yetişen ve Japonlar tarafından geleneksel yemekleri Suşi’de kullanılan sarı susam hasadı başlarken, Japonya’dan susam almak...
Göbeklitepe’yi sadece 14 kişi dinledi!
Yazar İsmail Metin, 10 bin yıl önce henüz yerleşik hayata geçmemiş olan avcı toplumların görkemli tapınaklarının bulunduğu Göbeklitepe’nin bilinmeyenlerini Milas’ta...
Kaymakam Aksoy görevine başladı
Marmaris ilçesine yeni atanan Kaymakam Ertuğ Şevket Aksoy, görevine başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlanan son kararnameyle Batman Vali...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ