Reklam
Reklam

Boks

Şafak Turgut
Şafak Turgut
  • 09.08.2018
  • 503 kez okundu

Spor ve sporcunun yanında oldum köşemde hep. Gençlik Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz başta olmak üzere bütün teknik direktörler ve hocalarımızla tek tek röportaj yaptım. Tabii ki benimle söyleşi yapmak isteyen herkesle beraber. Her zaman hatırlatıyorum. İsteyen herkes her ne iş yapıyor ise fark etmez bana ulaşsın ve hikâyesini benimle paylaşsın. Muğla Boks İl Temsilcisi Boks Antrenörü Yusuf Işık ise köşemde devam yazılarını hazırlayan değerli ve donanımlı bir eğitimci. Gelin bugün hep beraber eldiven çalışmalarını öğrenelim.
“Model eldiven ve Şartlı eldiven çalışmalarından 4 er rauntluk 3’ er dakikalık örnek çalışma sunacağım.
Daha sonra Serbest eldiven, Sparring eldiven ve Ders Eldiven (lapa) hakkında bilgiler vereceğiz.
ELDİVEN ÇALIŞMALARI :
MODEL ELDİVEN: Antrenör tarafından komut verilir, vuruş ve savunma şekli gösterilir. Acemi ve usta boksörlere yaptırılır. Çok tekrarlı çalışmadır. Aşağıda 4 rauntluk ( 4 X 3 dk.) örnek çalışma verilmiştir.
1.Raunda: A boksör Sol direk, B boksör eller gardda sağa bel savunma; A boksör sağ direk, B boksör eller gardda sola bel savunma.
2.Raunda: 1. Raundun tersi
3.Raunda: A Boksör Sol kroşe, B boksör eller gardda sağa eskiv (çömelme) savunma; A Boksör Sağ kroşe, B boksör eller gardda sola eskiv (çömelme) savunma
4.Raunda: 3. Raundun tersi
2- ŞARTLI ELDİVEN: Boksörler vuruş bakımından antrenörleri tarafından şartlandırılır. Rakibin durumuna göre sporcumuzu eğitiyoruz. Vuruşlardan önce fent yapılır. Aşağıda 4 rauntluk (4 X 3dk.) örnek çalışma verilmiştir.
1.Raunda: Her iki boksör tek solla (direk, kroşe, aparkat) çalışacak.(sol yumruk serbest)
2.Raunda: Her iki boksör sol üste serbest (direk, kroşe, aparkat),sağ alta serbest
3.Raunda: A boksör rakibin kafasına sol direk, B boksör rakibin midesine sol direk.
4.Raunda: 3. Raundun tersi.
3- SERBEST ELDİVEN: Model ve şartlı eldiven çalışmaları bu antrenmanda uygulanır. Rakibi savunmaya mecbur edecek küvette orta sertlikte ve çabuk vuruş yapılır. Çok sert vuruşlar yapılmaz. Ör. Çeneye yatırmak için değil, savunma için yaptırılır. Antrenör ortada stop der. Antrenör gördüğü hatalı hareketleri ikaz eder, düzeltir.
4- SPARRİNG ELDİVEN: Müsabaka tarzında yapılan bu çalışmada boksör maça hangi kıyafetle çıkıyorsa sparring çalışmasında da aynı kıyafeti (kask, koki, dişlik vb.)kullanır. Vuruşlar hızlı ve serttir. Hakem ve doktor bulunması tercih edilir. Hakem yoksa çalıştırıcı hakem gibi müsabakayı yönetir. Faullü vuruş yok. Grogi duruma gelen boksöre sekize kadar sayılır. Nakavt olan sporcuya 30 gün antrenman yaptırılmaz
5- DERS ELDİVEN (LAPA) :Boksörlere teknik-taktik gelişmesi ve çabukluk kazandırılması için yapılır. Çocuklara düzgün vurma öğretilir. Müsabaka öncesi ısınma için ve çabukluk kazandırmak için yaptırılır. Lapa tutulan yerler rakibin vuracağı yerler olmalı. Yumruk noktaya vurulacak. Sporcuyu harekete zorlayacağız. Boksör devamlı hareket halinde olmalı, vuruştan sonra savunma yapmalı. Lapa doğru yapılacak, cabuk yapılacak mermi gibi vuruşlar yapılmalı.
Antrenör rakip pozisyonda (çene, yüz, mide, karaciğer) vurma yerine yakın bir yerde durur.
Antrenör sporcunun vuruştan sonra savunma yapıp yapmadığını karşı vuruşla kontrol etmeli.
Sporcunun vuruş sonrası savunma manevraları için devamlı ikaz etmeli.
6- İNTERVAL ELDİVEN (ARALIKLI): Çabukluk antrenmanıdır. Ringe üç boksör çıkarılır. 60, 45 veya 30’ar saniyelik dövüş yaptırılır. Düdükle dövüşe girilir. Düdükle önce 1. – 2. sporcu, sonra 2. – 3. sporcu sonra 1. – 3.sporcu devamlı dönüşümlü olarak maç şeklinde 8 dakikalık dövüş yaptırılır, arada dinlenme yani zaman kaybı yoktur’.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ