Reklam
Reklam

BİR KARINCA HİKAYESİ

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 06.07.2018
  • 300 kez okundu

İnternette okuduğum bir yazıyı sizlerle biraz özetleyerek paylaşmak istiyorum bugün.
Benim de yönetim ve yöneticilik tarzı değişimi, yaklaşımı üzerinde son dönemde sıklıkla gözlemlediğim halleri anlatan bir hikaye.
Kahramanımız Karınca her sabah erkenden işine gelir, neşe içinde çalışmaya başlardı. Çok çalışır, çok üretir ve bunları keyif içinde yapardı. Patronu Aslan, Karınca’nın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı.
Bir gün kârı ve verimliliği artırmak için aklına parlak bir fikir geldi. Eğer karınca başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı. Aslan, sadece düşünmekle kalmadı. Müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü Hamamböceği’ni işe aldı.
Hamamböceği, karıncanın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe izin vermeyecekti. Hamamböceğinin, elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere ihtiyacı olacaktı. Hem telefon trafiğini yönetmek hem de arşiv işleri için ise Örümcek’i işe aldı.
Aslan, çok memnundu. İşler gelişiyordu. Hamamböceğinin hazırladığı raporlar harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti. Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ihtiyaç duydu. Tabii, bilgisayarı devreye sokabilmek için donanıma. Eh, artık artan ekipmanlar için de bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için de Sinek’i işe aldı.
Aslan’ın memnuniyeti giderek artıyordu. Öyle ya, Karınca’nın bölümü giderek büyüyordu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü Ağustosböceği’ni işe aldı. Rahatına ve keyfine düşkün Ağustosböceği’nin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. En son model yeni bir bilgisayarı da masasına koydurmayı ihmal etmedi. Tabii, üst yönetici Ağustosböceği’nin, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlaması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı da vardı. Bunun üzerine eski iş yerindeki yardımcısı Tahtakurusu’nu işe aldı.
Bir zamanlar mutlu, rahat ve üretken olan Karınca için artık işler değişmişti. Bu yeni işleyişten ve toplantı düzeninden yılmıştı. Evrak işlerinden bıkmıştı. Zamanının büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu. Karınca’nın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir ortama dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu Aslan’ı bir şeyler yapılması gerektiğine ikna etti. Ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma devreye sokulmalıydı. Durumun vahametine ikna olan Aslan, Karınca’nın bölümünde olup bitenleri gözden geçirdi. Üretim dramatik biçimde gerilemiş, kârlılık düşmüştü. Hemen harekete geçti. Baykuş’u danışman olarak işe aldı. Artık içi rahattı. Son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan Baykuş nasıl olsa sorunu çözerdi. Baykuş, Karınca’nın departmanında üç ay geçirdi. Gece, gündüz çalıştı. Bu hummalı çalışmanın ardından bir rapor yazdı. Ciltler tutan muhteşem bir rapor. Raporun sonucu şuydu: “Departmanda aşırı istihdam” vardı. Aslan, raporun tamamını okuyamadı ama yönetici özetini dikkatle inceledi. Şirketinde aşırı istihdam vardı. Bu açık seçik ortadaydı. Patron olarak bu gidişata dur demeliydi. Başkalarına istihdam sağlamak adına kendisinin batmasına göz yummayacaktı. Dramatik bir karar verdi ve ilk iş olarak, negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan Karınca’yı işten çıkardı!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ