Reklam
Reklam

Bir Dünya Kurmak (Hüsnü Özyeğin in Yaşam Öyküsü )

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 12.02.2019
  • 2.382 kez okundu

Rıdvan Akar ın kaleme aldığı, Hüsnü Özyeğin’in hayatı Özü Kültür Yayınlarından çıkmış , 537 sayfa.

Rıdvan Akar, 30 yıldan daha fazla gazetecilik yapıyor. Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olup doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamlamış. Dergi ve ekonomi gazeteciliği sonrası 32. Gün de televizyon yayın yönetmenliği üstlenmiş. Yüzden fazla belgesele imza atmış Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Beşiktaş Spor Kulübünde Medya Danışmanlığı yapıyor.

Kitabın önsözünde , Hüsnü Özyeğin , “Türk girişimciler arasında yurt dışında sıfırdan banka kurmak bana nasip oldu. Türkiye’de 1990 lı yıllardan itibaren iyi eğitimli Türk yöneticilerinin İsviçre, Rusya, Hollanda ve Romanya gibi ülkelerde başarılı olduklarına şahit oldum. Yurt dışında 2000 li yıllarda 10000 bankacıyı istihdam eden bir bankalar zinciri oluşturduk.
Türkiye’de Finansbank in yanısıra parekende , limancılık, enerji gibi sektörlerde başarı hikayeleri yazdık.
Elbette başarımda sadece yöneticilerimin değil, hayat ve iş yolculuğumda tanıdığım, birlikte çalıştığım sayısız insanın katkısı var.
Rıdvan Akarla beraber kitabı neredeyse 9 yılda bitirdik.
Yaşam öykümün içinde benim de bir kahramanım var. Eşim Ayşen Özyeğin, kesintisiz ve karşılıksız desteğiyle öykümü çeşitlendirilmesi, renklendirdi , girişimci cesaretimi hep destekledi.
Hayatımızın en anlamlı varlıkları olan çocuklarımız Murat ve Ayşecan’ın yetiştirilmesinde en önemli güç oldu. Sosyal sorumluluk çalışmalarımızda hep daha fazla yapmamız için hem beni hem çocuklarımızı teşvik etti. Şubat 2017”

Sunuş bölümünde Rıdvan Akar, Türkiye’de işadamlarının yaşam öykülerini anlatan pek çok çalışma var. Ticaret ve sanayi yaşamının gelişimi , dönüşümü değişimi açısından bize ip uçları veriyor.

Hüsnü Özyeğin, farklı özellikleri ile profesyonel bir yönetici olarak iş hayatına başlıyor. Ancak çalışma alışkanlığı , fırsatları değerlendirme becerisi, yaratıcılığı , insan ilişkilerinde tavrı, hayatındaki duruşu onu diğer yöneticilerden farklı kıldı.
Finans sektöründe basarisi, karlılık, gelişim ve sürdürülebilir bir büyümenin sonunda elde edilen parasal büyüklük gösterge olmuştur. Cumhuriyet tarihinin en büyük satışını gerçekleştirerek bu başarısını Türkiye için de örnek oldu.

Özyeğin , kendisinden sonraki kuşaklara , eğitimin başarısının anahtarı olabileceği konusunda umut veren bir örnektir.
Hüsnü Özyeğin’i sadece Türkiye’de değil , dünya kamuoyunda öne çıkaran gelişme , Finansbank kurmasıydı. Aldığı eğitimle , zekası ve çalışkanlığını bankacılık kariyerini banka patronu olarak taçlandırdı. O bankayı tam 5,5 milyar dolarlık bir değere ulaştırdıktan sonra satmıştı.

12 ülkedeki 97 şirkette 15 500 çalışan, 19 milyar dolar aktif ve 3 milyar dolar özkaynak yapısıyla , 46 ülkeden farklı pasaport ve 14 farklı dilin konuşulduğu bir küresel yapıdan söz ediyoruz.
Kitap Önsöz, Sunuş, Giriş, 1. Bölüm Hayatın Kıyısında, 2 .Bölüm Bankacılıkta Hüsnü Özyeğin Ekolü Başlıyor, 3 .Bölüm Finansbank Bankacılıktan Patronluğa, 4. Bölüm Üçüncü Elveda Veda , Holdinge Merhaba, 5. Bölüm Paylaşmak , 6. Bölüm İmbikten Süzülenler ve Son Söz bölümünden oluşmaktadır.

Kitabın beşinci bölümünde hayırsever Özyeğin olarak yaptıkları ve Özyeğin Üniversitesinin kuruluşu anlatılıyor .

Özyeğin kişisel özellikleri, hayata , ülkeye ve dünyaya dair vizyonu gibi konuları son bölümde yer alıyor.

Kitap akıcı bir dil kullanılarak yazılmış. Ülkenin ne gibi süreçlerden geçtiğinin de tanığı olan kitap, hiç sıkılmadan okunabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ