Reklam
Reklam

Benimde kafam karıştı !

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 13.09.2017
  • 263 kez okundu

Muğla ilinde elli yıldır profesyonel gazetecilik yapan birisi olarak çok orman yangınları gördüm yangınlarda bir gazeteci olarak görev yaptım . Muğla ilinin %67’isi ormanlarla kaplı olduğu için bölge orman yangınlarına hassas durumdadır. Yangının nerede ne zaman çıkacağı hiç belli olmaz . Bir otuz yıl geriye gidecek olursak orman yangınlarında kullanılan bu günkü teknoloji yoktu . İnsanlara orman yangınlarıyla ilgili bilgilendirme, koruma amaçlı çalışmalar yeterli değildi .

Gelelim bu günlere . Orman yangınlarını önlemede epey yol kat ettik ama çıkan orman yangınlarının insan elinden çıkma yüzdesinin %90’larda olduğunu öğrenince tekrar şaşırdım doğrusu . Buradan çıkan sonuç ormanları insanlar yakıyor.İnsanlar neden ormanları yakıyor sorusuna cevap ararken ,çıkan yangınların rant için yakıldığını görüyoruz . Muğla turizm bölgesi olduğu içinde rantçıların gözü Muğla’da . Her orman yangınından sonra hangi yetkili olursa olsun yaptığı açıklama ; “Yanan sahalar ağaçlandırılacaktır “ oluyor .

Yangınların önemli bir kısmında yanan alanların ağaçlandırılmadığını görüyoruz . Görünen köy kılavuz istemez .. Muğla’dan son örnek Bodrum Güvercinlik sahilleri. Deniz manzaralı hemde halep çamları yakıldı. Yapılan açıklamalar ;” Hemen ağaçlandırılacak “ . Gidin bir görün güvercinlikte yanan sahada dev oteller boy gösteriyor. Mavi ile yeşilin arasında fabrika görünümlü beton yığınlarıyla karşılaşıyorsunuz . Hani ağaçlandırılacaktı ? Vatandaş Devletine güvenmek zorundadır ama ….

Orman yangınlarına karşı alınan önlemlere baktığımızda son Zeytinköy yangınında geç müdahale edildiği yolunda iddialar var . Yangın gözetleme kulelerinde teknoloji kullanılıyor . Yangın anında tespit edilebiliyor sanırım. Ama burada yangına müdahale edilen zaman dilimi çok önemli . Eğer yangına hassas bölgelerde yangın ekipleriyle araç, gereç bulundurmazsanız yangına anında müdahale şansınız yoktur . Aldığımız bilgilere göre Zeytinköy yangınında da o bögede konuşlandırılmış ne bir yangın ekibi nede bir arazöz bile yoktu . Bırakın arazözü su alınacak yangın havuzlarında bile su olmadığı iddia edildi . İddialara yanıt ise oldukça ilginçti ! “Zaten suyumuz vardı, deniz ve göletlerden su aldık , Yinede bir araştıralım “ deniliyordu.

Zeytinköyünde Kahvede yaklaşık 400 kişinin karşıladığı Bakan Eroğlu, köylülere ‘Geçmiş olsun’ dileğinde bulundu ve sohbet etti. Bakan Veysel Eroğlu’na muhtar Güngör Uzun yangınla ilgili bilgi verirken, “Yangında 51 ev, 10 ahır, 2 depo yandı. 120 kayıp keçimiz var, büyükbaş hayvanlarımız ve arılarımız telef oldu. Yangının başlamasından itibaren devletimiz, belediyelerimiz yanımızdaydı. Her türlü yardımı yaptı. Bizler, Yörüğüz, maddi durumumuz gerçekten çok kötü. Devletimizden bir an önce evleri yanan vatandaşlarımıza yardım elini uzatılıp, yeni ev yapmalarını istiyoruz. Can kaybımız yok ama maddi zararımız büyük. Maddi zararımız karşılanan kadar devletimizi yanımızda görmek istiyoruz” derken ,Bakan Eroğlu mağdur olan köylülere ilk etapda 3 bin lira yardım edildiğini , yardımların devam edeceğini belirtiyor.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ