Reklam
Reklam

BELİRGİN OLMA ÖRNEKLERİ

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 16.01.2018
  • 359 kez okundu

Belirgin olma bakımından kadınlar ve erkekler birbirinden farklı. Biz erkekler çoğu zaman düşüncemizi en kısa yoldan dile getirmeye çalışırız. Derdimizi karşımızdakine çabucak iletmek isteriz. Kestirme anlatımlara başvurur, söyleyeceklerimizi daha öz olarak söylemenin yollarını ararız. Böyle olunca da sözlerimize her zaman yeterli belirginliği veremeyiz.
Kadınlar ise düşüncelerini enine boyuna anlatmaya, söylemek istediklerini iyice açıklamaya daha yatkındır. Konuştukları konu hakkında düşündüklerini etraflı bir şekilde, uzun cümlelerle açıklamayı severler. Bunun sonucu olarak belirgin söz söyleme olasılıkları daha fazladır.
Ancak bu gibi bir konuda genelleme yapmak çok da anlamlı olmayabilir. Belirgin olma açısından çok başarılı olan erkekler olduğu gibi oldukça başarısız olan kadınlar da vardır.
Bu konuda çok önemli bir nokta daha var: Her zaman ve mutlaka belirgin olmak şart değil. Kendimizi kasmamıza gerek yok. Öyle konular ve öyle konuşmalar vardır ki belirgin olmamayı bilinçli olarak tercih edebiliriz. Bazı durumlarda belirgin olmak hiç de doğru olmayabilir. Yani belirgin olmak bir kural değil. Kişisel bir karar. Neyi seçersek, neyi doğru bulursak yapmamız gereken de odur.
Sözü uzatmadan belirgin olma örneklerine geçelim. Aşağıda önce belirgin bir söylem daha sonra ise onun belirsiz şekli veriliyor:
1-
Belirgin söylem:
Karşıya geçerken sağa sola bakmayı unutma diyerek beni uyarman doğru değil. Sen böyle söyleyince kendimi çok yetersiz buluyorum ve çok kötü hissediyorum.
Belirsiz söylem:
Bazen çok önemsiz konularda beni uyarıyorsun. Bana öyle davrandığın zaman kendimi kötü hissediyorum. Ben çocuk muyum, o kadarcık aklım yok mu?
2-
Belirgin söylem:
Bu konuda karar verirken ilgili diğer kişilerin de görüşlerini dinlemelisin. Onları da dikkate alman gerekir. Kimin olumsuz, kimin olumlu etkileneceğini göz önünde bulundurmalısın.
Belirsiz söylem:
Olaylara biraz daha tarafsız bakman gerektiğini düşünüyorum. Tarafsız olmak doğru sonuçlara ulaşmada her zaman yardımcıdır. Bu konuda biraz daha çaba göstermelisin.
3-
Belirgin söylem:
Biraz kilolusun, şöyle bir beş kilo versen çok iyi olur. Bunun için yediklerine dikkat etmelisin. Sofraya koyduğun yiyeceklerin kalori miktarını önceden hesaplarsan işin kolaylaşabilir.
Belirsiz söylem:
Yediklerine biraz dikkat et. Giyeceklerin dar geliyor, zayıflamalısın. Bu gidişle yusyuvarlak biri olup çıkacaksın.
4-
Belirgin söylem:
Müşterinin çok soru soranı her zaman daha iyidir. Çünkü çok soru, az sorun demektir. Kafasına takılanı bugün yanıtlamazsak yarın önemli bir sorunla gelebilir. Müşterilerin sorduğu her soruyu bıkmadan yanıtlamalısın.
Belirsiz söylem:
Müşterilere karşı daha anlayışlı olmalısın. Aksi takdirde başarılı olman çok zor. Ticaret böyle bir şey.
5-
Belirgin söylem:
Kardeşine çözemediği matematik sorularını nasıl çözebileceğini anlat. Sen ona yardım edersen ihtiyacın olduğu zaman o da sana yardım eder.
Belirsiz söylem:
Kardeşine karşı yardımsever olmalısın. Kardeşler birbirine yardım etmelidir.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ