Reklam
Reklam

BELEDİYE VE TRAFİK

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 09.01.2019
  • 184 kez okundu

Sevgili okurlar burada gerçekleri yazalım hiç hayal kurup birbirimizi aldatmayalım. Bugün Marmaris altın yumurtlayan tavuk ise biz bu tavuğa gümüş yumurtlatmak için elimizden geleni yapıyoruz.
Kış aylarında Marmaris’in trafik durumu tabak gibi önümüzde. En fazla 5-10 sene sonra yaz aylarında Marmaris trafiği aynen İstanbula benzeyecek, bunda şüpheniz olmasın.
Görünen köy kılavuz istemez.

Yol yapmakla trafik sorunu asla çözülemez ama bizim mantığımız bunu henüz algılamamış durumda.

Trafik sorunu ancak devlet otoritesinin sokaklarda trafik kurallarını eksiksiz uygulaması ile düzelir…

Park eden araçlar, bırakın doğru park etmeyi, ikinci sıra park ediyorlar. Geçen gün Bankalar caddesinde bir araç 2.ci sıra park etmiş ve kilitleyip gitmiş. Trafik bundan dolayı tek şeride düşmüş. Herkes küfür ederken tesadüfen bir trafik arabası geçiyordu. Polis memuru çıktı ve cep telefonu ile resmini çekti ve gitti. Belki şahsi telefonu idi bilmiyoruz. Belki bir ceza gelecek, belki de gelmeyecek. Araç sahibinin de çok umurundaydı…
Ceza caydırıcı ise cezadır, değilse tam tersine kuralsızlığa destek verir.

Kırmızı ışıkları dikkate alan bile yok. Kim nerede ve nereye isterse aracını park ediyor. Sokak araları tam bir kepazelik halinde. Ana caddelerinde aşağı kalır hali yok. Girilmez tabelası olanlara bile giren dolu.
Park işe başedilemediği için pes edilmiş ve kaldırımlara demir babalar çakılmış. Sanki pes etmenin ilanı gibi.
Birde yaz aylarında yazlıkçılar ve yerli turistler geldiklerinde zaten İstanbula benzemeye başlıyor.
Gülünç olanda bazı yerlere park bekçileri koymuşlar, park edenlerden para topluyorlar.

Seçilecek olan Belediye Başkanı’nın kanımca en önemli ve tarihi görevlerinden başta geleni Sayın Vali ve Kaymakamla hatta İçişleri Bakanı ile görüşerek Marmaris gibi bir dünya şehrinin damarları olan trafiğine bir çeki düzen vermektir.
Yoksa gidişat İstanbul gibi olma yolunda bütün hızı ile ilerliyor.

Trafik ceza yasası yenilendi ve ilan edildi, kim takıyor? Kimin umurunda? Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktı, kemer takmamak yasaktı, cezaları vardı. Ne değişti? Bunların kontrolü herhalde gece karanlıkta yapılıyor.

Bence şimdi telefonla araç kullanırken konuşmayanda konuşuyor, kemeri takanda takmıyor.

Devlet kanun çıkarıyor, cezaları ilan ediyor ama halkın büyük çoğunluğu bunların tatbik edilmeyeceğini bildiği için umurunda bile değil. Sorunun temeli zaten burada yatıyor…
Ülkemiz belki de dünyanın en güzel toprak, deniz ve iklimine sahip ama kendi çıkardığımız yasaları uygulamamak için ellerimizden geleni yapıyoruz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ