Reklam
Reklam

Belde yeşil alanları

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 04.07.2019
  • 674 kez okundu

 

Sevgili okurlar Marmaris, Muğla, Bodrum, Fethiye gibi yerlerde Belediyeye ait çok sayıda yeşil alanlar var. Bunlara nedense “yeşil alan” diyoruz halbuki bu isim doğru değil.

Bunlar boş bırakılmış, pislik içinde, herkesin istediğini yaptığı hatta dört direk koyup arabasına garaj yaptığı alanlar.
Belediyelerde para olmadığı için bu alanlar boş duruyor…

Bazı küçük yerlere birkaç tane alet konulmuş halkın jimnastik yapması beklenmiş.
Birde Avrupa’ya bakalım onlarda da yeşil alan var, onlar ne yapıyor?
Hepsi tel örgü ile çevrilmiş ve çoğu otopark yapılmış. Civarda sokaklara park edilmez tabelası konmuş, herkes arabasını bu park yerlerine park ediyor. Kontrol ve temizliği için konan ve vardiyalı çalışanların maaşı park ücretlerinden çıkıyor.
Bakıldığı zaman bir otorite olduğu ve her şeyi yönettiği görülüyor. Bunu gören halk otoritenin koyduğu kurallara saygı gösteriyor.
Bizde ise kimsenin umurunda değil çünkü biliyorlar ki bu kurallar uygulanmayacak aynı araç kullanırken telefonla konuşmak gibi.

Sokakları plastik dubalarla bölmüşler ama çoğunluğu kırık, kırmışlar. Bunu gören ne düşünüyor sizce? Birde turistlere sorsanız, alacağınız cevap tokat gibi olacaktır…

Halbuki yeşil alanlar çok az bir masrafla kullanılabilir veya koruma altına alınabilir. Koruma altına almak bir varlığın, otoritenin ispatıdır.
Başı boş bırakmak ise yapılabilecek en büyük psikolojik yanlıştır.

Sokaklara bakıyorsunuz tümseklerle dolu…Araçların hızlı gitmesine 21.ci asırda çok daha ucuz olan kamera teknolojisi yerine tümseklerle mani olmaya uğraşıyorsak her şey bellidir zaten…

Bugünkü teknoloji çağında devlet bile araçların süratini yollara tümsek yaparak azaltmaya çalışırsa…

Ne diyelim?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ